Smażony dorsz

Facebook
Facebook
Twitter
Visit Us
INSTAGRAM
Pinterest
Pinterest
Follow by Email
Poziom trudności    

      Uwielbiam dorsza, dla mnie to jedna z najlepszych ryb. Dorsz to drapieżna ryba morska sporych rozmiarów, łatwo dostępna oraz bardzo pożywna. Żyje w północnej części Oceanu Atlantyckiego, a także w morzach północnej Europy. Najczęściej łowionymi przedstawicielami tego gatunku są dorsz atlantycki, dorastający do nawet 2 m, a także dorsz bałtycki, którego maksymalna długość to około 1,3 m. A jednak solidny, dorodny kawałek dorsza bałtyckiego to towar, którego nie można kupić na żadnym stoisku rybnym. Dlaczego? Nie rozumiem. W każdym przyzwoitym sklepie czy stoisku można kupić piękne, dorodne filety z dorsza atlantyckiego. Jest on niewiele większy od tego bałtyckiego, a z dorsza bałtyckiego filety są małe, najczęściej ościste i wyjątkowo cienkie. Pomimo wszelkich chęci do wykorzystywania i promowania polskich ryb, z powodów prostych jak drut – moi najbliżsi nie cierpią ryb z ościami – wybrałam polędwiczki z dorsza atlantyckiego.

Mięso dorsza ma biały kolor, jest raczej neutralne w smaku. Dorsz jest dość mało kaloryczną rybą (zawiera stosunkowo niewielką ilość kwasów tłuszczowych). Można znaleźć w nim różne, cenne substancje t.j. białko, selen, witaminy z grupy B, zwłaszcza B12, B1 oraz B2, a także witaminy A i PP. Zawiera też dużo jodu. 

Warto jeść ryby! Dla zdrowia i ładnej sylwetki 🙂

Porcja dla 4 osób

Składniki:

  • 2 średnie polędwiczki z dorsza atlantyckiego
  • sól i pieprz
  • 3 łyżki mąki pszennej
  • 2 pełne łyżki klarowanego masła

Sposób przygotowania:

Polędwiczki podzielić na 4 części i przyprawić solą i pieprzem.

 

Na patelni rozgrzać masło. Każdą polędwiczkę obtoczyć w mące i usmażyć na rumiano, ok. 4 minuty z każdej strony. Korzystając z cieńszych kawałków ryb trzeba odpowiednio skrócić czas smażenia.

Podawać z gotowanymi ziemniakami i pyszną surówką z kiszonej kapusty.

Smacznego!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *