Kiszona kapusta

Domowa kiszona kapusta

Facebook
Twitter
INSTAGRAM
Pinterest
Follow by Email
Poziom trudności    
     Domowa, kiszona kapusta to porcja zdrowia, którą powinniśmy przyjmować jak najczęściej.
 Kiszonki zawierają mnóstwo witamin (z grupy B oraz A, C, E i K) i minerałów (wapń, magnez, fosfor i potas). Najlepsze kiszonki to te domowej roboty, wtedy mamy pewność, że nie są dokwaszane octem. Najlepiej jeść je na surowo w formie surówek i koniecznie w towarzystwie ulubionego oleju, ponieważ witaminy A, C i K są witaminami rozpuszczalnymi w tłuszczach (bez tłuszczu nasz organizm nie zagospodaruje w/w witamin). Kiszonki zawierają bakterie kwasu mlekowego, które świetnie wpływają na florę bakteryjną jelit i wzmacniają system obronny organizmu.

      Kiszenie kapusty jest proste. Dobrze mieć szatkownicę (lub kuchenną mandolinę). Kapustę można kisić w kamiennym garnku, dużym słoju lub w plastikowej beczce. Kapusta może być kiszona solo lub z marchewką ale konieczne jest dodanie odpowiedniej ilości soli. Ja dodaję jeszcze kminek, liście laurowe i ziele angielskie. Z kiszonej kapusty można przygotować pyszną surówkę lub różne gorące dania, takie jak kapusta z łazankami, zasmażana kapusta, pyszny biały barszcz, bigos albo żeberka w kapuście.

 

 

Największym fanem domowej, kiszonej kapusty był mój ukochany pies Koksiu.

 

 

Składniki:

 

  • 3 duże kapusty (każda powyżej 4 kg)
  • 1 kg marchewki
  • 200 g soli niejodowanej
  • 4 liście laurowe
  • 10 ziaren ziela angielskiego
  • 2 łyżki kminku

 

Sposób przygotowania:

 

Kapusty oczyścić z wierzchnich, uszkodzonych liści, każdą przekroić na cztery, wyciąć głąb. Wszystkie kapusty poszatkować.

 

 

Marchewki obrać, zetrzeć na tarce o grubych oczkach, dodać do kapusty. Dodać sól, liście laurowe, ziele angielskie i kminek. Wszystko porządnie wymieszać i zagnieść, najpierw rękami, później pałką lub wałkiem z wyjętą jedną rączką.

 

 

Kapustę ugniatać, aż powstanie naprawdę dużo soku.

 

 

Kapustę przełożyć do garnka, słoja lub beczki, porządnie ugnieść.

 

 

Przycisnąć kapustę talerzem i ciężkim kamieniem lub słoikiem z wodą.

 

 

Przykryć ściereczką lub pokrywką.

Kapusta w zależności od temperatury w której stoi będzie się kisić od 7 do 12 dni (im chłodniej tym dłużej). Po tym czasie (gdy kapusta jest już wystarczająco kwaśna) przestawić naczynie w chłodne miejsce lub przełożyć kapustę wraz z sokiem w litrowe słoiki. 

 

 

Kapustę w słoikach ponownie ugnieść (trzeba pozbyć się powietrza z kapusty), słoiki zakręcić i wstawić do lodówki (jak na zdjęciu poniżej). 

 

 

Słoiki wypełniać w wysokości ¾, bo kapusta potrafi trochę podciekać (można też pod słoiki podstawić tacę). Teraz domowa, kiszona kapusta jest gotowa do jedzenia. Można ją wykorzystać do surówek lub do gotowanych dań.

 

Smacznego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *