Ocet z ciemnych winogron

Domowy ocet z ciemnych winogron

Facebook
Twitter
INSTAGRAM
Pinterest
Follow by Email
Poziom trudności    
      Domowy ocet z ciemnych winogron jest kwaśny, zdrowy i pyszny. Przygotowywany w tradycyjny sposób przez zmieszanie rozdrobnionych owoców, wody oraz cukru. Ocet należy spożywać w niedużych ilościach, oczyszcza wtedy organizm z nadmiaru toksyn, poprawia metabolizm, wspomaga pracę wątroby. Poprawia także pracę przewodu pokarmowego (zwiększa wytwarzanie enzymów trawiennych), odkaża go oraz działa bakteriobójczo. Taki ocet uświetni każdy winegret (sos do sałaty), może być także doskonałym składnikiem letniej lemoniady. Domowy ocet z ciemnych winogron ma piękny kolor. Chociaż do nastawu wrzuciłam octową matkę, to nowa matka na tym occie nie powstała.

Na blogu znajdziecie także przepis na domowy ocet jabłkowy oraz domowy ocet maliowy.

 

 

Składniki:

 

 • 1½ kg ciemnych winogron
 • 2 litry wody
 • 200 g cukru

 

Sposób przygotowania:

 

Wodę zagotować, dodać cukier, wymieszać, odstawić do wystudzenia. Winogrona oderwać od gałązek, rozdrobnić za pomocą tłuczka do ziemniaków lub innego wygodnego przyrządu, przełożyć do słoja.

 

 

Owoce zalać letnią wodą z cukrem. Jeśli macie matkę octową wrzucić ją do słoika.

 

 

Słój przykryć gazą, płócienną ściereczką lub ręcznikiem papierowym i zawiązać gumką lub sznurkiem. Całość odstawić na 1½ – 2 miesiące.

 

 

Raz lub dwa razy dziennie przemieszać zawartość drewnianą łyżką – przyspiesza to zakwaszanie octu, powtarzać mieszanie przez ok. 2 tygodnie (lub do czasu, aż powstanie na wierzchu nowa octowa matka). Gdy ocet będzie już mocno kwaśny i pachnący odcedzić go od owoców i zlać go do butelek.

 

Smacznego!

10 komentarzy do “Domowy ocet z ciemnych winogron”

  1. Matka octowa powstaje na occie po ok. 2 tygodniach od nastawienia. Składa się z celulozy i bakterii octowych, które rozwijają się podczas fermentacji alkoholi i pomaga przekształcić alkohol w ocet (przy udziale tlenu z powietrza). Dodana na początku tworzenia się octu przyspiesza cały proces. Zdarzyło mi się także, że matka octowa nie powstała, a ocet i tak był świetny.
   Pozdrawiam 🙂

  2. Matka octowa to taka ‘galaretowata’ substancja, która pojawia się nieraz na powierzchni octu. Składa się z celulozy, drożdży i żywych kultur bakterii. Podobno kiedyś uważano ją za leczniczą. Jeżeli dodamy ją do nowego soku czy przecieru z winogron, to spowoduje, że ocet powstanie szybciej.

   1. A jeśli z domowego wina z ciemnych winogron ,mimo dodania octu jabłkowego nie chce się zrobić ocet ,tylko nadal jest wino? Trwa to już przeszło 2 miesiące.
    Co można zrobić aby otrzymać ocet winny?

    1. Droga Daniu, żeby z wina powstał ocet najlepiej byłoby dodać do wina matkę octową, która zawiera bakterie octowe i celulozę. Przy tym procesie ważny jest także dostęp powietrza, miksturę trzeba często mieszać. Powstawanie octu jest dość długotrwałym procesem.
     Pozdrawiam serdecznie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *