Ocet z ciemnych winogron

Domowy ocet z ciemnych winogron

Facebook
Twitter
INSTAGRAM
Pinterest
Follow by Email
Poziom trudności    

      Domowy ocet z ciemnych winogron jest kwaśny, zdrowy i pyszny. Przygotowywany w tradycyjny sposób przez zmieszanie rozdrobnionych owoców, wody oraz cukru. Ocet należy spożywać w niedużych ilościach, oczyszcza wtedy organizm z nadmiaru toksyn, poprawia metabolizm, wspomaga pracę wątroby. Poprawia także pracę przewodu pokarmowego (zwiększa wytwarzanie enzymów trawiennych), odkaża go oraz działa bakteriobójczo. Taki ocet uświetni każdy winegret (sos do sałaty), może być także doskonałym składnikiem letniej lemoniady. Domowy ocet z ciemnych winogron ma piękny kolor. Chociaż do nastawu wrzuciłam octową matkę, to nowa matka na tym occie nie powstała.

Na blogu znajdziecie także przepis na domowy ocet jabłkowy.

 

 

Składniki:

 

  • 1½ kg ciemnych winogron
  • 2 litry wody
  • 200 g cukru

 

Sposób przygotowania:

 

Wodę zagotować, dodać cukier, wymieszać, odstawić do wystudzenia. Winogrona oderwać od gałązek, rozdrobnić za pomocą tłuczka do ziemniaków lub innego wygodnego przyrządu, przełożyć do słoja.

 

 

Owoce zalać letnią wodą z cukrem.

 

 

Jeśli macie matkę octową wrzucić ją do słoika.

 

 

Słój przykryć gazą, płócienną ściereczką lub ręcznikiem papierowym i zawiązać gumką lub sznurkiem. Całość odstawić na 1½ – 2 miesiące.

 

 

Raz lub dwa razy dziennie przemieszać zawartość drewnianą łyżką – przyspiesza to zakwaszanie octu, powtarzać mieszanie przez ok. 2 tygodnie (lub do czasu, aż powstanie na wierzchu nowa octowa matka). Gdy ocet będzie już mocno kwaśny i pachnący odcedzić go od owoców i zlać go do butelek.

 

Smacznego!

Jeden komentarz do “Domowy ocet z ciemnych winogron”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.