Nalewka figowa

Nalewka figowa

Facebook
Twitter
INSTAGRAM
Pinterest
Follow by Email
Poziom trudności    
      Nalewka figowa jest smaczna, ciekawa w smaku i łatwa w przygotowaniu. Figi są owocem figowca pospolitego zwanego też drzewem figowym lub figowcem owocowym. Uprawiane są na terenach śródziemnomorskich – na Cyprze, we Włoszech, w Turcji, Grecji, Francji, Hiszpanii, Egipcie, Syrii, Libanie i Izraelu, Maroku, Tunezji i Algierii. Także w krajach bliskiego wschodu – w Afganistanie, Iranie, Iraku, Jordanii, Azerbejdżanie, Tadżykistanie, Turkmenistanie i Pakistanie. Owoce zawierają witaminy: C, B1, B2, B6, PP, a także prowitaminę A. Są bogate w żelazo, magnez i wapń. Figi nadają się na przetwory – dżemy, marmolady czy chutney’e. Świeże świetnie pasują do sałatek, serów pleśniowych, włoskich wędlin czy pieczonych mięs. Suszone owoce można dodawać do owsianki czy kompotu. Nadają się także na wina i oczywiście nalewki. Ja pierwszy raz widziałam i jadłam świeże figi na wakacjach spędzonych w Rzymie i jego okolicach. Od pewnego czasu w Polsce figi można kupić w większych sklepach, dyskontach  oraz na bazarach i niektórych sklepach osiedlowych. Sezon na świeże figi zaczyna się pod koniec sierpnia, w październiku niestety się kończy. Najlepsze są figi dojrzałe – miękkie i delikatne. W tym roku udało mi się kupić figi po 50 groszy za sztukę. Nalewka figowa jest smaczna, ciekawa w smaku i łatwa w przygotowaniu.

 

Porcja na 1,3 litra nalewki.

 

Składniki:

 

  • 20 świeżych, dorodnych fig
  • ½ l spirytusu
  • ½ l wody
  • 200 g cukru
Sposób przygotowania:

 

Figi umyć i pokroić na ćwiartki lub mniejsze kawałki.

 

 

Wszystkie kawałki fig przełożyć do słoja, zalać spirytusem i wodą i odstawić na ok. 5 tygodni (raz na tydzień zamieszać figi z alkoholem). 

 

 

Po tym czasie alkohol zlać z nad owoców do innego słoja, a do fig wsypać cukier. Po tygodniu, gdy cukier się rozpuści i wyciągnie alkohol i smak z owoców, należy zlać słodki syrop i zmieszać go z wcześniej zlanym alkoholem. Teraz całość przesączyć przez rękaw do nalewek lub filtr do kawy, przelać do butelek i odstawić na kolejne 4 tygodnie.

 

 

Dopiero teraz nalewka figowa jest zdatna do picia.

 

Smacznego!

12 komentarzy do “Nalewka figowa”

  1. bardzo lubię nalewki, często wieczorem kiedy jestem przeziębiona raczę się kieliszeczkiem na rozgrzanie 🙂 ale jakoś moją ulubioną jest ostatnio aroniówka 🙂

    1. Przemku, na 100 % spirytus i woda. Nikt nie jest doskonały, pomyłka zawsze może się wkraść. Dziękuję za uwagę, już poprawiam.
      Pozdrawiam serdecznie 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *