Nalewka mirabelkowa

Nalewka mirabelkowa

Facebook
Twitter
INSTAGRAM
Pinterest
Follow by Email
Poziom trudności    
      Nalewka mirabelkowa, śliwkowa, słoneczna, pyszna!
Słodko-kwaśny smak mirabelek kojarzy mi się z kompotem pitym w dzieciństwie. Kiedyś mirabelki często gościły w naszym menu. Dzisiaj to rzadkość. Mirabelka to odmiana śliwki domowej, rośnie w całej Polsce zarówno w sadach, jak i dziko (trzeba pamiętać, że owoce rosnące przy szosie mogą zawierać metale ciężkie). Owoce są cenionym źródłem witamin C, A, E, K i B6 oraz wapnia, potasu, żelaza, fosforu, magnezu, polifenoli (o działaniu przeciwnowotworowym) oraz błonnika. Jedzenie mirabelek poprawia pracę jelit i przeciwdziała zaparciom. Usuwa z organizmu zbędny tłuszcz i pomaga pozbyć się złego cholesterolu. Dobroczynne działanie mirabelek odczujemy jedząc surowe i suszone śliwki, powidła lub ciasto, również pijąc kompot czy delektując się nalewką.

 

Przepisy na inne nalewki znajdziecie na stronie.

 

Składniki:

 

  • 2 kg śliwek mirabelek
  • 2 pełne łyżki pestek
  • 1,5 l spirytusu 96%
  • ½ l wody
  • 550 g cukru

 

Sposób przygotowania:

 

Śliwki umyć i wypestkować.

 

 

Do słoja przełożyć miąższ owoców i 2 pełne łyżki pestek. Całość zalać spirytusem i wodą, zamknąć i odstawić na 4-5 tygodni w ciemne miejsce.

 

 

Po tym czasie zlać nalew, a śliwki zasypać cukrem i odstawić na kolejne 2 tygodnie (często wstrząsać).

 

 

Zlać syrop i wymieszać z wcześniejszym nalewem. Wszystko przefiltrować, przelać do butelek i odstawić na leżakowanie na ok. 6 miesięcy, wtedy nalewka mirabelkowa jest gotowa do spożycia.

 

Smacznego!

 

5 komentarzy do “Nalewka mirabelkowa”

  1. Wypróbuję na pewno! Skoro pomaga na zaparcia nie mogę jej nie wypróbować, wspomagam się z dobrym skutkiem dicopegiem ale nie pomijam żadnego sposobu na zaparcia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *