Kapusta kiszona w całości

Kapusta kiszona w całości

Facebook
Twitter
INSTAGRAM
Pinterest
Follow by Email
Poziom trudności    
      Kapusta kiszona w całości jest doskonała do przygotowania pysznych gołąbków. Potrzebny będzie gliniany lub metalowy garnek, nieduża beczka lub inne naczynie, w którym zmieści się główka kapusty. Naczynie musi być odpowiednio szerokie i wysokie, żeby kapusta mogła być otoczona solanką z każdej strony. Ja użyłam glinianego garnka oraz dodatkowo mocnego worka foliowego, który ogranicza dostęp powietrza do zalewy (dzięki niemu na powierzchni zalewy nie tworzył się tzw. kożuch fermentacyjny i nie musiałam wyparzać kamienia, którym przyciskałam kapustę). Moją kapustę zakisiłam w październiku, na działce i tu ją zostawiłam na zimę. W grudniu wydawała mi się jeszcze nie wystarczając zakiszona, a potem przyszły mrozy i musiałam poczekać, aż kapusta rozmarznie. Za robienie gołąbków wzięłam się dopiero w marcu, wyszły idealnie. Po wykorzystaniu odpowiedniej ilości liści na gołąbki, pozostałe wraz z zalewą można przechowywać w mniejszym garnku lub tak jak ja zamknąć je próżniowo w specjalnym worku.

Kapustę kiszoną w całości przygotowujemy jesienią – w październiku lub listopadzie, w szczycie zbiorów kapusty. Kapusta z późnych, jesiennych zbiorów najlepiej się nadaje do kiszenia. Kiszenie takiej kapusty nie wymaga żadnych niezwykłych umiejętności – potrzebny jest jedynie czas i trochę miejsca w piwnicy, w lodówce lub innym chłodnym miejscu.

 

 

Składniki:

 

  • 1 główka białej kapusty ok. 4 kg
  • 1 łyżka soli

 

Zalewa:

  • 6 litrów wody
  • 120 g soli
  • 2 liście laurowe
  • 5 ziaren ziela angielskiego
  • 1 łyżka ziaren kopru

 

Sposób przygotowania:

 

Kapustę oczyścić z brudnych, uszkodzonych liści, wyciąć głąba.

 

 

W garnku zagotować wodę z solą, liśćmi laurowymi, zielem angielskim i koprem, odstawić do przestudzenia.

 

 

Główkę kapusty umieścić w folii, w garnku – wycięciem do góry, w dołek po głąbie wsypać 1 łyżkę soli.

 

 

Przestudzoną zalewą zalać kapustę (nie wolno wypłukać soli z dołka kapusty).

 

 

Folię zakręcić, przygnieść kamieniem – z folią, czy bez kapusta musi być zatopiona w zalewie.

 

 

Kiszenie całej główki kapusty musi potrwać (w zależności od temperatury w pomieszczeniu w którym stoi garnek) od 2 do 5 miesięcy. Im w pomieszczeniu jest cieplej tym kapusta szybciej się kisi.

 

 

Kapusta kiszona w całości to doskonały składnik pysznych, ziemniaczanych gołąbków.

 

Smacznego!

3 komentarze do “Kapusta kiszona w całości”

    1. I tak, i nie. Nie trzeba, a nawet nie należy jej kroić, ani przed kiszeniem, ani po – liście tej kapusty służą do zawijania gołąbków. Pozdrawiam serdecznie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *