Łatwy pszenny chleb

Łatwy, pszenny chleb

Facebook
Twitter
INSTAGRAM
Pinterest
Follow by Email
Poziom trudności    
      Łatwy, pszenny chleb – brzmi dobrze? Nie ma piękniejszego zapachu niż zapach świeżo upieczonego chleba o poranku. Jednak upieczenie prawdziwego chleba nie jest łatwe. Mieszanie różnego rodzaju mąk, zrobienie zakwasu, dokarmianie go, czekanie na wyrośnięcie, ta niepewność czy chleb dobrze wyrośnie, czy to już czas na wsadzenie go do pieca. Nigdy nie miałam tyle cierpliwości, by uczyć się przy kolejnym bochenku doboru mąki, odpowiednich proporcji. Parę razy próbowałam, ale poległam. Koleżanka, która od ponad 20 lat mieszka w USA podrzuciła mi przepis na chleb bez zakwasu, który smakuje jak na zakwasie i zawsze wychodzi. Długo się do niego przymierzałam, ale jak już się za niego zabrałam to na całego. Teraz wreszcie piekę własny pszenny chleb, a ostatnio nawet zaczęłam z nim eksperymentować.
Koniecznie wypróbujcie ten przepis!

 

Porcja na 1 bochenek chleba

 

Składniki:

 

  • 450 g mąki chlebowej typ 750 lub pszennej typ 550
  • 2 płaskie łyżeczki soli
  • 350 ml letniej, przegotowanej wody
  • 3 g świeżych drożdży

 

Niezbędne akcesoria:

  • żeliwny garnek lub naczynie żaroodporne

 

Sposób przygotowania:

 

Przygotowywanie chleba należy zacząć ok. 14 godzin przed planowanym pieczeniem chleba. Ja z chlebem startuję wieczorem, około 19.00.


Do szklanej lub nierdzewnej miski wsypać mąkę i sól. W mniejszej misce wymieszać 3 g świeżych drożdży z wodą. Połączyć mąkę z wodą i drożdżami.

 

 

Wszystko wymieszać maszyną z hakiem lub po prostu ręką do czasu, aż składniki się połączą w jednolitą masę.

 

 

Miskę z ciastem przykryć folią spożywczą i odstawić na 12 godzin w temperaturze 18 – 21°C (teraz, zimą stawiam miskę na parapecie, niedaleko okna, latem ciasto do wyrośnięcia będę znosić do piwnicy). Rano ciasto co najmniej podwoi swoją objętość (może wyrosnąć jeszcze bardziej).

 

 

Przygotować drugą miskę i kwadrat papieru do pieczenia. Miskę wyłożyć papierem i na to przełożyć wyrośnięte ciasto.

 

 

Przykryć ściereczką i odstawić na 2 godziny, żeby ciasto znów podwoiło swoją objętość.

 

 

Po 1½ godziny rozgrzać piekarnik do 250°C (grzanie tradycyjne góra-dół) i wstawić garnek żeliwny lub żaroodporne naczynie do zagrzania. Pół godziny później garnek wyjąć z piekarnika, zdjąć pokrywkę i przenieść ciasto razem z papierem do gorącego naczynia, przykryć pokrywką i wstawić z powrotem do piekarnika.

 

 

Po 30 minutach zdjąć pokrywę i tak jeszcze piec przez 10 – 15 minut, aż się skórka zarumieni. Wyjąć garnek z chlebem i pozwolić mu trochę przestygnąć. Wyjąć chleb z garnka i odkleić papier.

 

 

Łatwy, pszenny chleb odstawić do całkowitego wystygnięcia, jeśli go wcześniej nie zjecie.

 

Smacznego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *