Smażone, suszone grzyby na wigilię

Smażone, suszone grzyby na wigilię

Facebook
Twitter
INSTAGRAM
Pinterest
Follow by Email
Poziom trudności    
      Smażone, suszone grzyby na wigilię jemy od zawsze. Ta wigilijna potrawa wzięta z kujawskiego, panieńskiego domu mojej mamy została także tradycyjną, potrawą wigilijną w moim domu. Najładniejsze, całe kapelusze suszonych grzybów smakują najlepiej. Najlepsze do tej potrawy są kapelusze borowików, podgrzybków i koźlarzy. Tradycje to przekazywane z pokolenia na pokolenie obyczaje, poglądy, wierzenia, sposoby myślenia i zachowania, ale także potrawy, które przygotowujemy (specyficzne dla różnych regionów kraju). Wigilia to także tradycyjne święto, na które przygotowujemy 12 potraw, które różnią się w zależności od regionu Polski.

    Na Pomorzu i Kaszubach przygotowuje się zupę z suszonych owoców z kluskami, zwaną brzadem oraz ziemniaki w mundurkach z solonym śledziem, popularne są również pierogi z rybnym farszem. W Wielkopolsce na wigilijnym stole znajdziemy śledzie w śmietanie z ugotowanymi ziemniakami, a na słodko podawane są makiełki czyli bułka moczona w wodzie lub mleku, z makiem i miodem. Na Śląsku popularna jest zupa siemieniotka – zupa z nasion konopi (siemienia lnianego) podawaną z gotowaną na sypko kaszą gryczaną albo z grzankami. W województwie Kujawskim zjemy smażone, suszone grzyby oraz kluski z makiem. Województwa wschodnie na wigilię serwują pierogi z kapustą i grzybami oraz kutię (pszenicę z bakaliami, miodem i makiem). Na Podhalu w wigilję zjemy czerwony barszcz z gotowaną fasolą oraz bukty (kopytka), kłóty (kapusta z ziemniakami) i moskole (podpłomyki z gotowanych ziemniaków). Mazowsze też oferuje swoje tradycyjne potrawy np: rwaki, czyli ugotowane mielone ziemniaki (coś w rodzaju kopytek) albo smażonego karpia. Oczywiście to tylko przykładowe potrawy z kilku polskich krain. Tradycje są piękne i należy o nie dbać, żeby nasze dzieci i ich dzieci, a także następne pokolenia również je poznały.

 

Składniki:

 

  • kilka kapeluszy suszonych grzybów
  • sól, pieprz do smaku
  • 1-2 łyżki mąki
  • 2 łyżki oleju rzepakowego

 

Sposób przygotowania:

 

Grzyby włożyć do rondla, zalać wodą. Wszystko gotować ok. 20 minut, pod przykryciem.

 

 

Grzyby odcedzić, każdego posolić, przyprawić świeżo zmielonym pieprzem.

 

 

Na talerzu wysypać mąkę. Olej rozgrzać na patelni. Każdy kapelusz obtoczyć mąką z obu stron.

 

 

Smażyć na wolnym ogniu, aż mąka na grzybach się zarumieni. Usmażone grzyby odkładać na papierowy ręcznik, żeby odsączyć nadmiar tłuszczu.  

 

 

Smażone, suszone grzyby najlepiej smakują na gorąco.

 

Smacznego!

Jeden komentarz do “Smażone, suszone grzyby na wigilię”

  1. Najlepsze na świecie !!! Nie ma Wigili bez grzybów 🙂 robila je moja mam na Lubelszczyźnie robię ja na Pomorzu i moja siostra na Opolszczyźnie. Pozdrawiam 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *