Na wigilijnym stole nie może zabraknąć pierogów, ale nie każdy lubi te z kapustą i grzybami, dla nich przygotowałam świąteczne pierogi z makiem. Mak musi się pojawić podczas gwiazdkowej kolacji – w cieście (makowcu), w kutii, w makiełkach (makówce) czy jako kluski z makiem. Ja proponuję pierogi z makiem, które zarówno wpasowują się w smak moich najbliższych, jak i w wigilijną tradycję podawania makowych delikatesów. Według dawnych wierzeń ludowych mak spożywany w wieczór wigilijny zapewniał szczęście biesiadującym. Mak także jest symbolem urodzaju, obfitości i płodności – pewnie dlatego, że sam ma ogromny „przyrost naturalny” – z 10 g zasianych nasion można zebrać od 8 do 10 kg ziaren! Makówka – to także symbol domu, jednoczącego wszystkich domowników, szczególnie istotny w odniesieniu do Świąt Bożego Narodzenia.
Porcja na ok. 28 pierogów (ilość zależy od wielkości pierogów)
Składniki:
Ciasto:
- 250 g mąki
- 100 ml wrzątku
- 50 ml zimnej wody
Masa makowa:
- 100 ml mleka
- 50 g miodu
- 25 g masła
- 40 g rodzynek
- 25 g orzechów włoskich (łuskanych)
- 100 g mielonego maku
- kilka kropel naturalnego ekstraktu z migdałów (lub aromat)
- białko z 1 jajka
Omasta:
- 1 łyżka klarowanego masła (może być także surowe)
- 1 łyżka drobno posiekanej skórki pomarańczowej
Sposób przygotowania:
Przygotować ciasto na pierogi. Do miski wsypać mąkę, dodać gorącą i zimną wodę, zamieszać, przykryć talerzem, odstawić na 15 minut.
W tym czasie przygotować farsz. Orzechy włoskie posiekać.
Do mleka dodać miód, masło, posiekane orzechy i rodzynki, powoli zagotować.
Dodać mielony mak oraz ekstrakt z migdałów (lub aromat), zamieszać, przykryć pokrywką, podgrzewać na wolnym ogniu przez 2-3 minuty.
Ciasto zagnieść na gładko i z powrotem przełożyć do miski i przykryć, odstawić jeszcze na 10 minut.
Białko ubić na sztywną pianę. Do przestudzonej masy makowej dodać ubitą pianę, delikatnie wymieszać ją z makiem.
Z ciasta wałkować cienkie placki, podsypując delikatnie mąką (nie przesadzić z mąką, bo ciasto będzie twarde). Wykrawać krążki przy pomocy szklanki lub foremki do pierogów (ja takiej używam).
Na każdy kawałek ciasta nałożyć łyżeczkę farszu. Pierogi zakleić.
W garnku zagotować wodę z 1 łyżeczką soli. Do gotującej wody wrzucać pierogi i gotować 2 minuty od wypłynięcia na wierzch.
Na patelni roztopić klarowane masło, dodać posiekaną skórkę pomarańczową chwilę smażyć.
Świąteczne pierogi z makiem podawać gorące, okraszone masłem ze skórą pomarańczową, do pierogów idealnie pasuje wigilijny kompot z suszonych owoców.