Całe pomidory w słoikach

Całe pomidory w słoikach

Facebook
Twitter
INSTAGRAM
Pinterest
Follow by Email
Poziom trudności    
      Całe pomidory w słoikach – pomidory bez konserwantów dostępne przez cały rok.
Uwielbiam pomidory pod każdą postacią – świeże i konserwowe, przeciery pomidorowe i passaty. Moja rodzina kocha włoską kuchnię i włoskie sosy, dlatego pomidory odgrywają dużą rolę w moim domu i zjadamy sporą ich ilość. W tym roku postanowiłam zamknąć te pyszności w słoikach, by móc korzystać z nich w czasie gdy świeże, gruntowe pomidory zostają jedynie wspomnieniem. W ten sam sposób również można przygotować krojone pomidory.

Porcja na 10-12 słoików o pojemności ok. 500 ml

 

Składniki:

 

  • 5 kg polnych pomidorów
  • sok z 2 cytryn
  • 1 łyżeczka soli
Sposób przygotowania:

 

Z pomidorów ostrym nożem wyciąć zielony twardy rdzeń ( miejsce po oderwanej szypułce). W garnku zagotować wodę. Pomidory zanurzać we wrzątku na 30-40 sekund, nie więcej niż 6 sztuk na raz ( żeby nie wystudzić za mocno wody). Po sparzeniu przełożyć pomidory do zimnej wody, następnie obrać ze skóry.

 

 

Słoiki i nakrętki wyparzyć. Z cytryn wycisnąć sok i wlać po 1 łyżce na dno każdego słoika.

 

 

W dużym garnku zagotować 1,5 litra wody z solą, wkładać  do niego pomidory i gotować 2-3 minuty, po czym przekładać je do słoików z sokiem cytrynowym i zalewać płynem z garnka (łyżką poruszyć pomidorami w słoiku, żeby uwolnić pęcherzyki powietrza) zostawiając w słoikach ok. 1 cm wolnej przestrzeni.

 

 

Słoiki zakręcić i wstawić do garnka z wrzącą wodą.

 

 

Pomidory w słoikach pasteryzować 20 minut. Wyjąć słoiki i odstawić je na ścierkę, odwracając do góry nogami (nakrętką do dołu), aż do ostygnięcia. Można też pasteryzować słoiki w rozgrzanym do 140-150 °C piekarniku ustawionym na termoobieg (efekt ten sam).

 

Smacznego!

 

4 komentarze do “Całe pomidory w słoikach”

    1. Sanka, w zeszłym tygodniu robiłam kurczaka tikka masala z pomidorami i znalazłam w piwnicy zagubiony słoik z 2016 roku – użyłam, pomidory były doskonałe, więc 3 lata wytrzymują na pewno. Jak są dobrze przygotowane i zapasteryzowane to termin przydatności jest długi.
      Pozdrawiam 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *