Pasztet z kabaczka jest bardzo dobry – dlaczego?
Warzywa – od najmłodszych lat słyszymy, że zdrowe, że trzeba je jeść żeby urosnąć i żeby kości były twarde. Mało którego małego i młodego człowieka to przekonuje, większość dzieci warzyw nie chce jeść i już. Ale gdy dzieci dorastają, ich smak na ogół się zmienia i warzywa są mile widziane w całkiem dorosłym menu. Część ludzi rezygnuje z mięsa na rzecz warzyw i stanowią one duży procent ich diety.
Kabaczek i cukinia to jedno i to samo warzywo (tutaj możecie poczytać). Kabaczek (tak samo jak cukinia) jest lekkostrawnym i smacznym warzywem. Zawiera potas, żelazo i magnez oraz witaminę A, C, K, PP i B1, beta karoten. Cukinia odkwasza organizm i pozytywnie wpływa na proces trawienia, dlatego polecana jest przy problemach z nadkwaśnością. Dzięki dużej zawartości związków odżywczych i łatwości trawienia dietetycy polecają ją już półrocznym maluchom. Pasztet z kabaczka smakuje wybornie.
Porcja na 2 blachy keksówki o wymiarach 32 x 10 cm
Składniki:
- 3 kabaczki ok. 2 kg lub kilka cukinii o wadze ok. 1,2 kg
- 100 g masła (½ kostki)
- 3 duże cebule
- 3 duże ząbki czosnku
- 4 marchewki
- 250 g mozzarelli (takiej do pizzy) lub innego żółtego sera
- 200 g bułki tartej (2 pełne szklanki)
- 6 jajek
- 3 łyżeczki świeżo zmielonego pieprzu
- 2 łyżeczki soli
- 2 łyżeczki świeżo mielonej gałki muszkatołowej
- 1 czubata łyżeczka wędzonej papryki w proszku
- 1 łyżeczka mielonego ziela angielskiego
- ½ słoika suszonych pomidorów w oliwie z oliwek (wszystkiego ok.150 ml)
- masło i bułka tarta do wysmarowania i wysypania blach
Sposób przygotowania:
Kabaczki obrać ze skóry, przepołowić, wydrążyć gniazda nasienne (u mnie zostało 1200 g miąższu z kabaczka), cukinię tylko umyć.
Cebule i czosnek obrać, pokroić w drobną kostkę. Marchewki obrać, zetrzeć na tarce o dużych oczkach. Na patelni rozpuścić całe masło. Zeszklić cebulę, dodać czosnek i startą marchewkę i dusić na małym ogniu przez około 10 minut.
Kabaczka i mozzarellę zetrzeć na tarce o dużych oczkach. Jeśli mamy cukinie po starciu na tarce o dużych oczkach, przełożyć na sito i odstawić na 20 minut, do odcieknięcia.
Dodać przestudzone warzywa z patelni razem z tłuszczem, bułkę tartą, jajka i wszystkie przyprawy. Suszone pomidory pokroić na mniejsze kawałki i dodać wraz z oliwą z oliwek do warzyw i wymieszać.
Piekarnik rozgrzać do temperatury 180°C. Przygotować 2 formy keksowe, wysmarować je masłem i obsypać bułką tartą. Wypełnić blachy warzywną masą.
Wstawić blachy do gorącego piekarnika i piec przez 1½ godziny. Pasztety wyjąć piekarnika i odstawić w temperaturze pokojowej do ostygnięcia, potem schować do lodówki na min. 3 godziny, żeby porządnie stężały.
Pasztet z kabaczka podawać na zimno.
Ten przepis pokażę przyjaciółce – ona nie je mięsa.