Jagodziankowe porady


1. Soczyste kotlety mielone
Aby kotlety nie były suche koniecznie dodaj wody w trakcie wyrabiania mięsa. Dotyczy przede wszystkim wołowiny i jagnięciny.


2. Rozbijanie mięsa tłuczkiem
Wygodniej rozbijać tłuczkiem mięso, które jest nakryte folią do żywności lub torebką foliową. Po pierwsze tłuczek nie będzie przyklejał się do mięsa, a po drugie nie ubrudzimy kuchni kawałkami mokrego mięsa. Ja używam drewnianego tłuczka w stylu „vintage”, który zrobił mój dziadek w latach 60-tych ubiegłego stulecia. Staram się go nie zniszczyć (drewno + mięso = bakterie) i to jest dla mnie kolejny powód, żeby używać folii.


3. Jak ugotować ryż jaśminowy
Najpierw ryż jaśminowy trzeba dobrze wypłukać. Należy go tak długo płukać na sitku, aż woda z płukania będzie czysta, klarowna. Ryż przełożyć do garnka, dolać tyle samo wody co było ryżu (na 200 g suchego ryżu dajemy 200 ml wody). Ryż z wodą gotować pod przykryciem (na małym ogniu) 12 minut od zagotowania. Zostawić garnek na stygnącym palniku na 20 minut. Teraz ryż jest gotowy do jedzenia.


4. Ile waży kasza gryczana
100 g suchej kaszy gryczanej, prażonej po ugotowaniu waży ok. 260 g. Kaszę gotuj zawsze w proporcji 1 miara kaszy - 2 miary wody, do gotowania kaszy dodaj trochę tłuszczu (na 200 g suchej kaszy - 1 łyżkę smalcu lub 2 łyżki oleju).


5. Kluski śląskie
Żeby ciasto na kluski nie pękało podczas tworzenia klusek, dodaj trochę wody. To dotyczy zarówno świeżo przygotowanego ciasta i tego odłożonego na drugi dzień.


6. Śmietana - waga a objętość
W przepisach ilość śmietany wyrażana jest objętościowo w mililitrach. W sklepach śmietanę kupujemy w kartonikach lub kubeczkach, na których podana jest ilość w gramach. Na szczęście objętość i waga śmietany jest taka sama. - 500 ml śmietany waży 500 g.


7. Purée ziemniaczane
Przygotowując purée ziemniaczane do obiadu, na kopytka, do placków, knedli lub do klusek śląskich używać należy praski lub specjalnego tłuczka do ziemniaków. Nigdy, przenigdy nie wolno mielić ziemniaków w elektrycznej maszynce do mielenia. Maszynka rozwala skrobię zawartą w ziemniakach i robią się one szkliste i ciągnące.


8. Klarowane masło o smaku ziołowym
Klarowane masło można wzbogacić o smak ulubionych ziół. W tym celu, na koniec, już po wyłączeniu grzania dodać kilka listków szałwii, bazylii, tymianku lub posiekany czosnek czy imbir i odstawić na 5 minut. Potem masło przelać przez sito, odcedzając dodatki. Takie masło jest bardzo aromatyczne i smaczne.


9. Krojenie pomidorów koktajlowych
Chcąc szybko przekroić pomidorki koktajlowe na połówki, należy położyć je na jednym płaskim talerzu i przykryć drugim, takim samym talerzem. Długim nożem, między talerzami przeciąć pomidorki. Jest to szybka, ale nie precyzyjna metoda.


10. Ile waży cukier?
1 pełna łyżka cukru waży ok. 25g.


11. Pakowanie próżniowe
Pakowanie próżniowe przedłuża świeżość produktów. Dobrze zapakowana próżniowo wędlina może utrzymać świeżość przez kilka miesięcy.


12. Gotowany bób
Bób będzie smaczniejszy i soczyście zielony, gdy czas gotowania bobu skrócimy do 4 - 5 minut. Im bób młodszy tym krócej należy go gotować.


13. Domowe sposoby
Do przygotowywania ciastek często używam rękawa cukierniczego, ale nie zawsze tak było. Kiedyś zamiast rękawa używałam zwykłych torebek foliowych. W zależności od potrzeby należy odciąć róg torebki o odpowiedniej wielkości i już mamy jednorazowy rękaw do wszelkich cukierniczych prac.


14. Gotowanie ryżu
Można poprawić smak gotowanego ryżu, zamieniając część wody do gotowania na mleko kokosowe. Reszta procesu gotowania pozostaje taka sama.


15. Świeżość surówek i sałatek
Każdą surówkę czy sałatkę z surowych warzyw polewać dressingiem (lub sosem) tuż przed podaniem, inaczej warzywa zwiędną i stracą swoją świeżość i chrupkość.


16. Przyprawy
Przyprawy będą bardziej aromatyczne, gdy podprażymy je na gorącej patelni i sami utrzemy w moździerzu lub zmielimy w młynku.


17. Pierniczki świąteczne
Żeby wzmocnić smak pierniczków, do ciasta należy dodać mocnej kawy (espresso).


18. Deglasowanie-pozyskanie smaku
Gdy przygotowujemy danie, gdzie częścią procesu jest smażenie składników na patelni, należy pozostałość po smażeniu zdeglasować. Po zdjęciu wszystkich składników z patelni wlać na naszą "brudną" patelnię niewielką ilość płynu (wina, bulionu czy wody) i doprowadzić płyn do wrzenia, lekko "odskrobując" dno patelni. Tak odzyskany "płynny smaczek" wlać do potrawy. Zdeglasowanie pozostałości po smażeniu wzbogaci smak i aromat całej potrawy.


19. Makaron
Makaron czy pierogi nie będą się sklejać podczas gotowania, gdy do wody dodasz łyżkę oliwy lub oleju.


20. Marchew
Nie przechowujemy marchwi z nacią! Nać przyczynia się do szybszego więdnięcia.


21. Cebula
Cebula podczas smażenia nie przypalali się gdy ją ciut posolisz.


22. Wędliny
Zakupione wędliny, zapakowane w foliowe torebki przed włożeniem do lodówki wyjmij z foliowych torebek i zawiń w papier śniadaniowy. Różnica kolosalna, szczególnie po kilku dniach. Warto!


23. Ciasto
Po upieczeniu ciasto łatwo wyjdzie z foremki, jeśli po wyjęciu z piekarnika formę z ciastem przewrócimy do góry dnem. Po kilku minutach ciasto "odparuje", a to ułatwi wyjęcie go z formy.


24. Sernik
Nie ubijamy zbyt długo masy do sernika! Zwiększone napowietrzenie spowoduje, że sernik tym bardziej opadnie.


25. Ciasto drożdżowe
Ciasto drożdżowe wyjmujemy z piekarnika zaraz po upieczeniu. Przetrzymane w piecu zbyt długo wyschnie.


26. Śledzik
Śledzia solonego zamiast w wodzie moczymy w mleku. Będzie o wiele delikatniejszy.


27. Spaghetti
Po ugotowaniu makaronu nie wylewaj całej wody. Dodając kilka łyżek gorącej wody z gotowania do sosu sprawisz, że sos będzie bardziej kremowy.


28. Smażenie
Ryby zawsze smażymy na otwartej patelni (bez pokrywki).


29. Smażenie
Aby tłuszcz na patelni nie pryskał dodaj szczyptę soli. Sól zabsorbuje kropeki wody na dnie patelni.


30. Beziki
Często w domowej kuchni używamy tylko żółtek. Pozostałe białka możemy wykorzystać do zrobienia bezików. Będą świetnym dodatkiem czy ozdobą innych ciast i deserów.


31. Naleśniki
Smażąc naleśniki, pamiętaj żeby zawsze nalewać ciasto na gorącą patelnię. Inaczej będzie problem z odklejeniem naleśnika.


32. Mak
Przygotowując makowiec lub inne ciasto z makiem możemy skorzystać z gotowego, zmielonego maku. Należy jednak pamiętać, że taki mak podczas gotowania łatwiej przylega do dna garnka.


Przyjemnego gotowania!

Jagodzianka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *