Syrop z owoców czarnego bzu

Syrop z owoców czarnego bzu

Facebook
Twitter
INSTAGRAM
Pinterest
Follow by Email
Poziom trudności    
  Syrop z owoców czarnego bzu jest nie zastąpiony w leczeniu przeziębienia i grypy, a odpowiednio wcześnie podany potrafi zatrzymać chorobę, albo co najmniej złagodzić jej przebieg. Jest też bardzo smaczny, uwielbiam dodawać go do herbaty, polewać budyń lub ugotowaną na gęsto kaszę mannę. Ten przepis jest tradycyjny, babciny, a u mnie tatowy – gdy byłam dzieckiem, tata właśnie taki syrop dla mnie przygotowywał. Owoce czarnego bzu zaczynają dojrzewać pod koniec sierpnia, to wtedy oraz przez cały wrzesień można je zbierać. Należy pamiętać, że syrop przygotowuje się tylko z dojrzałych, czarnych owoców, owoce innej barwy (czerwone, zielone) nie mogą zostać wykorzystane.

Więcej o prozdrowotnych właściwościach syropu z czarnego bzu znajdziecie w przepisie na korzenny syrop z czarnego bzu.

 

 

Składniki:

 

  • 1 kg dojrzałych (czarnych) owoców czarnego bzu
  • woda
  • ½ kg cukru

 

Sposób przygotowania:

 

Owoce czarnego bzu oberwać z gałązek, umyć, przełożyć do garnka.

 

 

Nalać tyle wody, żeby zakryła owoce. Całość zagotować, zmniejszyć temperaturę grzania, gotować przez ok. 45 minut.

 

 

Po tym czasie dodać cukier, jeszcze raz zagotować (cukier w tym czasie się rozpuści).

 

 

Wszystko przelać przez sitko.

 

 

Odcedzony syrop przelać do czystych, wyparzonych słoików lub butelek, zakręcić. Naczynia z syropem wstawić do garnka z wodą, pasteryzować przez 15 minut (od zagotowania). Pasteryzowany syrop z owoców czarnego bzu może być przechowywany w temperaturze pokojowej przez co najmniej 8 miesięcy.

 

 

 

Smacznego!

 

      Z owoców, które zostały po gotowaniu soku można przygotować dżem. Owoce przetrzeć przez sito o sporych oczkach. Podczas przecierania trzeba dodać trochę wody, bo masa jest bardzo gęsta i słabo się przeciera. Do przetartych owoców dodać 2 łyżki cukru, przez kilkanaście minut podgrzewać, żeby wcześniej dolana woda odparowała. Gorący dżem przełożyć do słoików. Zakręcić, odwrócić do góry dnem do czasu, aż dżem ostygnie.

 

 

Smacznego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *