Żurawina – doskonały dodatek wzmacniający smak pieczonej kaczki, pasztetu i pleśniowego sera.
Czy wiecie, że przygotowanie żurawiny jest bardzo proste. Wystarczą owoce żurawiny, cukier i odrobina wody. Polecam żurawinę leśną lub mieszankę leśnej z ogrodową. Ogrodowa czyli hodowlana żurawina jest duża i piękna z wierzchu, ale w środku brak jej koloru. Owoce żurawiny zawierają witaminy B1, B2, B6, C, E i karoten oraz dużą ilość błonnika. Zawierają też minerały takie jak potas, fosfor, magnez i żelazo oraz flawonoidy, które są silnymi przeciwutleniaczami, stosowanymi w profilaktyce chorób serca, układu krążenia i miażdżycy. Zawarty w nich kwas benzoesowy powoduje, że owoce można dość długo przechowywać.
Nawet najdojrzalsza (najciemniejsza) sztuka w środku jest blada i nie odda koloru do dżemiku. Ja przygotowałam żurawinę z mieszanki żurawin i dla mnie jest ona doskonała.
Więcej na temat żurawiny i jej zalet można poczytać przy okazji przepisu żurawinową tartę z bezą.
Porcja na dwa 330 ml słoiki
Składniki:
- 550 g żurawiny
- 200 g cukru
- 50 ml wody
Sposób przygotowania:
Żurawinę umyć i przełożyć do rondla.
Dodać cukier i wodę.
Zagotować, zmniejszyć temperaturę i gotować przez 30 minut.
Na początku, gdy żurawina będzie pękać, należy rondel nakryć pokrywką. Inaczej podłoga, ściana lub ktoś z domowników zostanie ochlapany bardzo gorącym miąższem żurawiny.
Gdy żurawina będzie już odpowiednio gęsta, przełożyć ją do słoików.
Zapasteryzować słoiki pod pokrywką przez 10 minut. Wyjąć, postawić na ścierce odwrócone do góry nogami i zostawić do ostudzenia. Żurawina doskonale poprawia smak wołowiny, wieprzowiny lub drobiu, a także grillowanych serów.
Smacznego!
Pomysł świetny ,bardzo lubię żurawinę.
Żurawina będzie smakowitym dodatkiem do świątecznych, mięsnych dań 🙂