Nalewka z róży

Nalewka z róży

Facebook
Twitter
INSTAGRAM
Pinterest
Follow by Email
Poziom trudności    

      Nalewka z róży jest świetna na zdrowie, na melancholię i na imprezę. W Polsce można spotkać około 20 różnych odmian dzikiej róży. Ja swoje zbierałam w przydomowym ogrodzie mojej babci. Zrywałam je pod koniec października, gdy na krzakach prawie nie było już liści (lepiej było widać owoce oraz kolce).

    Dzika róża jest pięknym krzewem i daje wspaniałe owoce, które mają bardzo dużo witaminy C, dzięki której są cudownym lekarstwem na przeziębienie, katar czy grypę. Zawiera też witaminy A, B1, B2,E, K, flawonoidy, garbniki, kwasy organiczne, kwas jabłkowy, olejek eteryczny, pektyny, sole mineralne, żelazo. Owoce dzikiej róży to dary natury tak cenne, że grzechem byłoby z nich nie korzystać.

 

 

Porcja na ok. 1½ litra nalewki

 

Składniki:

 

  • 1 kg owoców dzikiej róży
  • ½  kg cukru
  • 250 ml spirytusu
  • 1 l wódki

 

Sposób przygotowania:

 

Owoce umyć, odciąć obie końcówki – jedną od ogonka i drugą strony pozostałość po kwiatku.

 

 

Dzięki temu owoce łatwiej oddadzą smak do nalewki. Do dużego słoja wsypać wszystkie owoce róży, dodać cukier i ½ litra wódki.

 

 

Odstawić na 2 tygodnie. W tym czasie codziennie wstrząsać słojem, żeby rozpuścić cukier.

 

 

Dodać pozostałą wódkę oraz spirytus. Wszystko zamieszać i odstawić na 4 tygodnie. Żeby oddzielić owoce, przelać zawartość słoja przez sito. Potem przelać nalewkę przez płótno lub złożoną poczwórnie gazę. Rozlać do butelek i zostawić w ciemnym miejscu na kolejne 6 – 8 tygodni. Teraz nalewka z róży jest gotowa do picia 🙂

 

Smacznego!

 

6 komentarzy do “Nalewka z róży”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *