Żurawinowa tarta z bezą efektownie wygląda na stole i jest bardzo smaczna. Żurawina jest wieloletnią, płożącą krzewinką. Jej owocem jest mięsista, ciemnoczerwona jagoda, która w smaku jest kwaśna i lekko gorzkawa i nie da się jej jeść surowo. Można z niej robić bardzo smaczne przetwory, jak żurawinowy sok czy nalewkę, suszoną żurawinę, słodkie konfitury czy wytrawną żurawinę do mięs i sera. Owoce żurawiny zawierają witaminy B1, B2, B6, C, E i karoten oraz dużą ilość błonnika. Zawierają też minerały takie jak potas, fosfor, magnez i żelazo oraz flawonoidy, które są silnymi przeciwutleniaczami, stosowanymi w profilaktyce chorób serca, układu krążenia i miażdżycy. Zawarty w nich kwas benzoesowy powoduje, że owoce można dość długo przechowywać. Żurawina działa antybakteryjnie i przeciwgrzybiczo, powinno się ją jeść lub pić sok przy różnych infekcjach (zwłaszcza pęcherza moczowego) jako wspomaganie leczenia oraz profilaktycznie. Oczyszcza organizm z toksyn, wspomaga odchudzanie. Żurawinowa tarta z bezą to zarazem słodki i kwaskowy, pyszny deser.
W Polsce można kupić dwa rodzaje żurawiny – leśną i ogrodową. Żurawina ogrodowa jest ponad dwa razy większa od leśnej, ma ciemniejszą skórkę – jeśli jednak zajrzymy do wnętrza owoców okazuje się, że miąższ leśnej żurawiny jest ciemniejszy, jej smak też jest intensywniejszy.
Porcja na okrągłą formę o średnicy 28 cm
Składniki:
Ciasto:
- 200 g mąki pszennej
- 100 g masła
- szczypta soli
- 40 g cukru pudru
- 60 ml lodowatej wody
Nadzienie:
- 350 g świeżych żurawin
- 250 ml soku pomarańczowego
- 160 g cukru pudru
- 1 jajko
- 3 żółtka
- 2 łyżki skrobi kukurydzianej
Beza:
- 3 białka
- 1 płaska łyżeczka “cream of tartar” *
- szczypta soli
- 75g cukru
- 1 łyżeczka ekstraktu z wanilii
* inaczej wodorowinian potasu do nabycia np. w sklepach “Kuchnie Świata”.
Sposób przygotowania:
Wszystkie składniki ciasta zagnieść jak najszybciej, tak żeby nie zdążyły się ogrzać.
Z ciasta uformować kulę zawinąć w folię i schować na 1 godzinę do lodówki.
Do rondla wsypać umytą żurawinę i dodać sok pomarańczowy, doprowadzić do wrzenia, potem gotować na wolnym ogniu około 5 minut, aż żurawina zacznie pękać (będzie wydawać dźwięk jak pękający popcorn).
Ugotowaną żurawinę wraz z sokiem przetrzeć przez sito.
Skórki wyrzucić, miąższ przełożyć z powrotem do rondla. Jajko z żółtkami delikatnie wymieszać z cukrem pudrem i skrobią kukurydzianą.
Dodać do owoców i podgrzewać w niskiej temperaturze, ciągle mieszając, aż masa zgęstnieje.
Zdjąć z ognia i przykryć folią spożywczą, odstawić. Piekarnik rozgrzać do 160°C w termoobiegu. Wyjąć ciasto z lodówki, rozwałkować i na wałku przenieść na formę do tarty lekko dociskając do dna i brzegów formy (nadmiar ciasta ściąć).
Żeby ciasto nie podniosło się podczas pieczenia trzeba ponakłuwać je widelcem.
Wstawić je do piekarnika i piec przez 20 minut, aż będzie rumiane. Białka ubić na pianę.
Dodać “cream of tartar” (poprawia konsystencję i zwiększa objętość ubijanej piany), sól oraz małymi porcjami cukier i dalej ubijać, aż piana zrobi się sztywna i lśniąca. Ciasto wyjąć z piekarnika, wypełnić (najlepiej jeszcze dość ciepłym) nadzieniem żurawinowym. Jeszcze raz ubić bezę, dodać ekstrakt z wanilii i delikatnie wymieszać. Wyłożyć bezę na masę żurawinową – można ją klepać packą, żeby beza zrobiła się jak płomyki.
Wstawić do piekarnika i piec 30 minut. Wyjąć z piekarnika, ostudzić. Tartę wstawić do lodówki na minimum 4 godziny lub na całą noc. Żurawinowa tarta z bezą to pyszne ciato.
Smacznego!