Marynowany czosnek

Marynowany czosnek

Facebook
Twitter
INSTAGRAM
Pinterest
Follow by Email
Poziom trudności    
      Marynowany czosnek można jeść jak każde inne marynowane warzywo – dodawać do sałatek, kłaść na kanapki lub jeść jako przekąskę.  Potrawy zawierające czosnek są smaczniejsze, lżejsze do strawienia i zdrowsze. Czosnek można jeść surowy, smażony, gotowany, pieczony. Często stosowany w sosach zimnych i gorących, z mięsem, innymi warzywami, w zapiekankach, sałatkach, kiszonkach, zupach, na grzankach… wszędzie, oprócz deserów (chociaż nigdy nie wiadomo). Kiedyś czosnek nie często gościł w moich potrawach. Kojarzył się raczej z „ziejącymi paszczami” w środkach komunikacji miejskiej (zwanymi też „środkami masowego rażenia”). Ale przełamałam się i od wielu lat czosnek wsadzam w większość moich potraw, bo pokochałam jego walory smakowe i zdrowotne. Czosnek to samo zdrowie – wspomaga trawienie, obniża ciśnienie krwi, chroni przed zawałem i udarem, pomaga zwalczać wirusowe infekcje, niszczy pasożyty układu pokarmowego (owsiki, glisty i czasem tasiemce), zawiera przeciwutleniacze, pobudza układ immunologiczny, dostarcza organizmowi wielu witamin i minerałów. Wyciąg z czosnku jest naturalnym środkiem do zwalczania mszyc z jadalnych roślin (20 g roztartych ząbków czosnku zalać 1 litrem wody i pozostawić na 24 godziny). Marynowany czosnek można jeść jak każde inne marynowane warzywo – dodawać do sałatek, kłaść na kanapki lub jeść jako przekąskę.
Lubicie czosnek? – Ja bardzo 🙂

 

 


      Gdy zjecie czosnek, pozostałą oliwę z oliwek należy bezwzględnie wykorzystać. To najlepsza oliwa do sałatek czy pizzy. Focaccia z taką oliwą smakuje nieziemsko🤩

 

Porcja na 6 małych słoików

 

Składniki:

 

  • 10 główek młodego czosnku
  • 6 łyżeczek kolorowego pieprzu
  • 12 pasków skórki z cytryny (ściętych obierakiem do warzyw)
  • 6 gałązek świeżego tymianku
  • 1 litr oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia (extra vergine)

 

Sposób przygotowania:

 

Przygotować 10  główek czosnku, podzielić go na ząbki i obrać.

 

 

Cytrynę umyć i sparzyć, następnie ściąć obieraczką paski.

 

 

Do czystych, wyparzonych słoików wsypać po 1 łyżeczce kolorowego pieprzu, dodać po dwa paski cytrynowej skórki i gałązce tymianku.

 

 

Słoiki wypełnić ząbkami czosnku tak, żeby nie wystawały ponad krawędź.

 

 

Wszystko zalać oliwą z oliwek, zakręcić pokrywką.

 

 

Wszystkie słoiki wstawić do garnka wyłożonego ściereczką, zalać wodą do ¾ wysokości słoików. Grzać pod pokrywką nie dopuszczając do zagotowania przez 20 minut. Po tym czasie słoiki wyjąć z garnka i odstawić do góry dnem na ściereczce. Marynowany czosnek nadaje się do jedzenia po 2 tygodniach od dnia przygotowania.

 

Smacznego!

5 komentarzy do “Marynowany czosnek”

    1. Oliwa trochę mętnieje po pasteryzacji to naturalne. U mnie oczywiście też – to widać na zdjęciu gdzie słoiki stoją do góry nogami. Pozdrawiam 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *