Smażone wontony z wołowiną mogą być imprezową przekąską, daniem obiadowym, można je jeść na lunch i na kolację lub po prostu kiedy zgłodniejecie, bo przygotowuje się je szybko i bardzo łatwo. Żeby było jeszcze szybciej i łatwiej można pozostawić je jako zlepione trójkąty i tak smażyć – są tak samo pyszne i efektowne jak te zawijane wokół palca.
Składniki:
Wontony:
- 400 g mielonej, chudej wołowiny
- 20 g świeżego imbiru
- 2 duże ząbki czosnku
- 1 cebula dymka
- 1 trawa cytrynowa (biała część)
- szczypior od cebuli dymki
- ½ szklanki posiekanej kolendry
- 1 łyżka sosu sojowego
- 1 łyżka sosu rybnego
- 2 łyżki sosu ostrygowego
- 1 paczka (250 g) mrożonego ciasta na smażone wontony – kupiłam na dziale mrożonek w sklepie E.Leclerc, dostępne także w sklepach internetowych MASALA, oraz KUCHNIE ŚWIATA)
- ½ szklanki zimnej wody do smarowania ciasta
- olej rzepakowy do głębokiego smażenia
Sos do maczania:
- 4 łyżki ketchupu
- 4 łyżki wody
- 2 łyżki octu ryżowego
- 8 kropel ostrego sosu chili (jak Franks – RedHot – Xtra Hot* lub Tabasco Original)
- 25 g brązowego cukru
*Franks – RedHot – Xtra Hot od niedawna jest do kupienia w sklepach Auchan i Kaufland (pewnie w innych także) w cenie ok. 10 PLN
Sposób przygotowania:
Ciasto na wontony wyjąć z zamrażalnika, odłożyć do rozmrożenia.
Przygotować sos do maczania, wszystkie składniki sosu wymieszać razem w niedużej miseczce.
Mieloną wołowinę przełożyć do miski. Imbir, czosnek i cebulkę obrać i drobno posiekać, przełożyć do mięsa. Z trawy odciąć zdrewniałą zieloną część, resztę drobno posiekać. Szczypior i kolendrę pokroić, dodać do mięsa. Dolać sos sojowy, rybny i ostrygowy, wszystko razem połączyć.
Na każdym kawałku ciasta na wontony posmarować wodą dwie krawędzie. Na środku placka nałożyć 1 łyżeczkę mięsnego farszu, ciasto zawinąć tak żeby powstał trójkąt, dobrze skleić. Pierożki owijać wkoło wskazującego palca, zwilżyć rogi i zakleić.
Gdy przygotujemy wszystkie pierożki należy rozgrzać olej. Olej gotowy do smażenia powinien mieć temperaturę ok. 190°C (jeśli nie macie możliwości zmierzenia temperatury oleju, najlepiej jest zrobić test przy pomocy kawałka ciasta, jeśli po wrzuceniu ciasta powstają wokół niego małe bąbelki to olej jest już gotowy na smażenie, olej nie może dymić – wtedy temperatura jest stanowczo za wysoka). Wontony smażyć partiami, po 4-5 pierożków na raz.
Gdy się zarumienią i zaczną mocno bulgotać wyjąć je na papierowy ręcznik, żeby odciekł nadmiar tłuszczu. Olej chwilę podgrzewać, żeby woda wyparowała i smażyć kolejne pierożki.
Smażone wontony z wołowiną najlepiej podawać gorące, w towarzystwie sosu do maczania.