Nastawiłam, mieszałam, doglądałam, no i jest – domowy zakwas na żurek. Trzeba tylko odpowiednio wcześnie go nastawić (kisi się kilka dni) i sam się robi. Smak i zapach zrobionego na własnym zakwasie żurku jest rewelacyjny i nie da się ich porównywać z żadnym innym. Domowy zakwas na żurek to świetny starter do przygotowania zakwasu buraczanego.
Porcja na około 2 i pół litra zupy
Składniki:
- 0,5 szklanki (75 g) mieszanki żytniej mąki razowej i mąki żurkowej
- 0,5 litra przegotowanej ciepłej wody
- 5 ziaren ziela angielskiego
- 3 listki laurowe
- 4 ząbki czosnku
- 1 łyżka żytniego zakwasu (chlebowego) lub 1 kromka (piętka) chleba na zakwasie (bez ulepszaczy)
Sposób przygotowania:
Do słoika wysypać mąkę, zalać ciepłą wodą i dokładnie wymieszać (najlepiej zakręcić słoik i wstrząsnąć). Dodać łyżkę żytniego zakwasu chlebowego. Jeżeli nie mamy zakwasu, można dodać 1 kromkę chleba na zakwasie. Na końcu dodać ziele, listek i czosnek. Zakwas przykryć lnianą ściereczką albo gazą. Zakwas musi się wietrzyć, nie wolno zakręcać go szczelnie wieczkiem. Zostawić go do zakiszenia na 3-6 dni, raz dziennie zamieszać. Im dłużej będzie stał, tym będzie bardziej kwaśny – trzeba być czujnym. Gotowy zakwas należy przelać przez sito (gęste składniki wyrzucić) i wykorzystać do zrobienia żurku lub wlać do półlitrowej butelki i schować do lodówki, gdzie może poczekać nawet kilka tygodni.
Można odłożyć do małego słoika łyżkę lub dwie gotowego zakwasu (jeśli robimy zakwas na kromce chleba) i schować go do lodówki. Będzie zaczynem do następnej porcji zakwasu na żurek.
Smacznego!