Domowy makaron

Domowy makaron

Facebook
Twitter
INSTAGRAM
Pinterest
Follow by Email
Poziom trudności    
  Domowy makaron przygotowywała maja babcia Czesia i moja mama Danusia, teraz przygotowuję ja. Osobiście, mam ogromną satysfakcję, gdy sama coś przygotowuję od podstaw. Staram się używać jak najmniejszej ilości półproduktów, dlatego od pewnego czasu zaczęłam robić własny makaron. Na razie jest to fettuccine i spaghetti, bo właśnie takie kupiłam przystawki do mojego robota. Długo by trwało rozwałkowanie makaronowego ciasta tak cienko jak robi to moja wałkowarka, trudno byłoby mi pokroić tak równo fettuccine jak w wykrojniku, a o zrobieniu własnego spaghetti niestety nie ma mowy. Jednak bez wałkowarki i wykrojników też można zrobić bardzo dobry makaron własnej roboty. Może nie będzie taki cienki, może nie będzie taki równy, ale będzie zrobiony przez nas. Z najlepszych składników, ze świeżymi jajkami i bez barwników (do makaronów często dodaje się kurkumy dla lepszego koloru). Co można więcej chcieć 🙂
Najważniejsze są proporcje ciasta na makaron. Zasada jest jedna – na każde 100 gramów mąki trzeba wbić do ciasta 1 jajko.
Przy tej okazji zaczęłam się zastanawiać o co chodzi z makaronem, który w nazwie ma wpisane 4 jajeczny lub 2 jajeczny – ale na ile mąki? Jakie są proporcje? Moje szczęście, że już nie muszę się nad tym zastanawiać. Sama robię makaron i nie ma dla mnie lepszego. Najlepszy wyszedł mi, gdy użyłam semoliny zmieszanej z mąką pszenną 2 do 1.
Na zdjęciach jest domowy makaron fettuccine robiony maszynowo.
Przepisy na dania z makaronem znajdziecie tutaj.

 

Porcja na 4 osoby

 

Składniki:

 

  • 300 g semoliny lub włoskiej mąki na makaron lub zwykłej mąki pszennej
  • 3 jajka
  • 1 łyżka oliwy z oliwek
  • 1 łyżka mleka (jeśli ciasto okazałoby się zbyt twarde)
  • szczypta soli

 

Sposób przygotowania:

 

Jajka wcześniej wyjąć z lodówki, powinny mieć temperaturę pokojową.

 

Ręczna robota:

Na stolnicę wysypać mąkę, zrobić dołek. Dodać sól, jajka i oliwę. Zmieszać. Jeśli ciasto jest za twarde dodać mleka, jeśli za miękkie dodać więcej mąki. Gdy składniki połączą się, wyrabiać jeszcze przez 5 do 8 minut, aż ciasto będzie gładkie i błyszczące. Uformować z ciasta kulę, zawinąć i odłożyć na co najmniej 1 godzinę (najlepsze ciasto jest gdy “odpocznie” 2 godziny). Ciasto podzielić na 6 części i przykryć folią. Każdą część rozwałkować przy użyciu wałka na placki o właściwej grubości. Rozłożyć je na ścierce i pozwolić trochę podeschnąć. Następnie zwinąć arkusze w rulony i pokroić na ulubioną szerokość – fettuccine ok. 5 mm, tagliatelle 8-10 mm, pappardelle 2-3 cm.

 

Maszynowa robota:

Wszystkie składniki umieścić w dzieży robota. Zacząć od mieszania płaskim mieszadłem.  Jeśli ciasto jest za twarde dodać mleka, jeśli za miękkie dodać więcej mąki.

 

 

Następnie zmienić mieszadło na hak (do ciasta drożdżowego) i wyrabiać ok. 8 minut, aż ciasto będzie gładkie i błyszczące.

 

 

Uformować z ciasta kulę, zawinąć i odłożyć na co najmniej 1 godzinę (ciasto jest najlepsze gdy “odpocznie” 2 godziny). Ciasto podzielić na 6 części i przykryć folią. Każdą część rozwałkować przy użyciu wałkowarki placki o właściwej grubości.

 

Rozłożyć je na ścierce i pozwolić trochę podeschnąć.

 

 

Następnie przy użyciu wykrojnika lub ręcznie pociąć na wybraną szerokość – fettuccine ok. 5 mm, tagliatelle 8-10 mm, pappardelle 2-3 cm.

 

 

Gotować porcjami w garnku z osolonym wrzątkiem, aż makaron wypłynie na powierzchnie wody. Domowy makaron podawać zaraz po ugotowaniu z  dowolnym, ulubionym sosem.

 

Smacznego!

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *