Domowy zakwas na żurek

Domowy zakwas na żurek

Facebook
Twitter
INSTAGRAM
Pinterest
Follow by Email
Poziom trudności    
      Nastawiłam, mieszałam, doglądałam, no i jest – domowy zakwas na żurek. Trzeba tylko odpowiednio wcześnie go nastawić (kisi się kilka dni) i sam się robi. Smak i zapach zrobionego na własnym zakwasie żurku jest rewelacyjny i nie da się ich porównywać z żadnym innym. Domowy zakwas na żurek to świetny starter do przygotowania zakwasu buraczanego.

 

Porcja na około 2 i pół litra zupy

 

Składniki:

 

  • 0,5 szklanki  (75 g) mieszanki żytniej mąki razowej i mąki żurkowej
  • 0,5 litra przegotowanej ciepłej wody
  • 5 ziaren ziela angielskiego
  • 3 listki laurowe
  • 4 ząbki czosnku
  • 1 łyżka żytniego zakwasu (chlebowego) lub 1 kromka (piętka) chleba na zakwasie (bez ulepszaczy)

 

Sposób przygotowania:

 

Do słoika wysypać mąkę, zalać ciepłą wodą i dokładnie wymieszać (najlepiej zakręcić słoik i wstrząsnąć). Dodać łyżkę żytniego zakwasu chlebowego. Jeżeli nie mamy zakwasu, można dodać 1 kromkę chleba na zakwasie. Na końcu dodać ziele, listek i czosnek. Zakwas przykryć lnianą ściereczką albo gazą. Zakwas musi się wietrzyć, nie wolno zakręcać go szczelnie wieczkiem. Zostawić go do zakiszenia na 3-6 dni, raz dziennie zamieszać. Im dłużej będzie stał, tym będzie bardziej kwaśny – trzeba być czujnym. Gotowy zakwas należy przelać przez sito (gęste składniki wyrzucić) i wykorzystać do zrobienia żurku lub wlać do półlitrowej butelki i schować do lodówki, gdzie może poczekać nawet kilka tygodni.

 

 

Można odłożyć do małego słoika łyżkę lub dwie gotowego zakwasu (jeśli robimy zakwas na kromce chleba) i schować go do lodówki. Będzie zaczynem do następnej porcji zakwasu na żurek.

Smacznego!

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *