Likier mandarynkowy

Likier mandarynkowy

Facebook
Twitter
INSTAGRAM
Pinterest
Follow by Email
Poziom trudności    
      Likier mandarynkowy jest idealny, żeby przyrządzić sos do naleśników Suzette. Zimą, gdy na południu jest sezon na mandarynki i inne cytrusy, przygotowanie domowego gorzkiego likieru na skórce z mandarynek lub z pomarańczy jest absolutną koniecznością. Domowy likier z mandarynek  czy pomarańczy jest o niebo tańszy od kupnego.

 

Składniki:

 

  • 8 mandarynek lub 4 pomarańcze
  • 500 ml wódki 40%
  • 100 ml spirytusu 96%
  • 100 g cukru
  • 100 ml wody

 

Sposób przygotowania:

 

Mandarynki (pomarańcze) dobrze umyć, sparzyć i wytrzeć do sucha.

 

 

Ze wszystkich zetrzeć skórkę, uważając żeby nie uszkodzić cząstek owoców – owoce zjeść.

 

 

Startą skórkę przełożyć do dużej butelki lub słoja i zalać wódką oraz spirytusem.

 

 

Odstawić na 5 dni, często wstrząsając. Po tym czasie przygotować syrop cukrowy – w rondu wymieszać cukier z wodą, podgrzewać delikatnie, aż cukier całkowicie się rozpuści. Doprowadzić do wrzenia, następnie odstawić do całkowitego ostygnięcia. Jest to bardzo ważne, bo jeśli  do alkoholu wlejemy ciepły syrop – likier zmętnieje. Wszystko dobrze wymieszać. Przelać likier przez gęste sito, rozlać do butelek i odstawić w chłodne, ciemne miejsce na co najmniej 10 dni. Gdy wszystko się ładnie przegryzie, przefiltrować tym razem przez gęste płótno. Likier jest gotowy. Przechowywać go w ciemnym miejscu.

 

 

Nie traktujmy tego likieru jako napitku, jest mocno aromatyczny i zbyt gorzki by go pić solo. Likier mandarynkowy jest doskonałym uzupełnieniem drinków, ciast, deserów i sosów.

Smacznego!

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *