Likier mandarynkowy

Likier mandarynkowy

Facebook
Twitter
INSTAGRAM
Pinterest
Follow by Email
Poziom trudności    

      Likier mandarynkowy jest idealny, żeby przyrządzić sos do naleśników Suzette. W sprzedaży jest likier pomarańczowy triple sec, niestety jest dość drogi – ok. 60 zł za 500 ml. Domowy likier z mandarynek  czy pomarańczy jest o niebo tańszy. Zimą, gdy na południu jest sezon na mandarynki i inne cytrusy, przygotowanie domowego gorzkiego likieru na skórce z mandarynek lub z pomarańczy jest absolutną koniecznością.

 

Składniki:

 

  • 8 mandarynek lub 4 pomarańcze
  • 500 ml wódki 40%
  • 100 ml spirytusu 96%
  • 100 g cukru
  • 100 ml wody

 

Sposób przygotowania:

 

Mandarynki (pomarańcze) dobrze umyć, sparzyć i wytrzeć do sucha.

 

 

Ze wszystkich zetrzeć skórkę, uważając żeby nie uszkodzić cząstek owoców – owoce zjeść.

 

 

Startą skórkę przełożyć do dużej butelki lub słoja i zalać wódką oraz spirytusem.

 

 

Odstawić na 5 dni, często wstrząsając. Po tym czasie przygotować syrop cukrowy – w rondu wymieszać cukier z wodą, podgrzewać delikatnie, aż cukier całkowicie się rozpuści. Doprowadzić do wrzenia, następnie odstawić do całkowitego ostygnięcia. Jest to bardzo ważne, bo jeśli  do alkoholu wlejemy ciepły syrop – likier zmętnieje. Wszystko dobrze wymieszać. Przelać likier przez gęste sito, rozlać do butelek i odstawić w chłodne, ciemne miejsce na co najmniej 10 dni. Gdy wszystko się ładnie przegryzie, przefiltrować tym razem przez gęste płótno. Likier jest gotowy. Przechowywać go w ciemnym miejscu.

 

 

Nie traktujmy tego likieru jako napitku, jest mocno aromatyczny i zbyt gorzki by go pić solo. Likier mandarynkowy jest doskonałym uzupełnieniem drinków, ciast, deserów i sosów.

Smacznego!

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *