Crème brûlée

Crème brûlée

Facebook
Twitter
INSTAGRAM
Pinterest
Follow by Email
Poziom trudności    
       Znacie crème brûlée? To pyszny, wykwintny, francuski deser – po raz pierwszy opisany w książce kucharskiej z 1681 napisanej przez François Massialota, francuskiego szefa kuchni, gotującego dla osobistości Francji XVII wieku. Crème brûlée w dosłownym tłumaczeniu oznacza spalony krem, spalona śmietanka. Deser przygotowuje się z tłustej śmietany z prawdziwą wanilią i cukrem oraz żółtkami kurzych jaj – niby proste, a jednak… Przygotowanie crème brûlée nie powinno przysporzyć nikomu kłopotu, nawet w supermarkecie można kupić laskę wanilii oraz palnik, którym przypalimy wierzch deseru. Od lat go przygotowuję i nigdy mi się nie zwarzył. Ważne jest, aby ściśle trzymać się przepisu co do podgrzewania i pieczenia kremu.

 

 

Porcja dla 8 osób

 

Składniki:

 

  • 500 ml śmietany kremówki min. 30%
  • 1 laska wanilii
  • 50 g białego cukru
  • 6 żółtek
  • 8 płaskich łyżeczek brązowego cukru

 

Sposób przygotowania:

 

W rondelku bardzo powoli podgrzewać śmietanę. Laskę wanilii przeciąć na pół, nożem wyskrobać ziarenka i dodać do śmietany razem z łupinką.

 

 

Dodać biały cukier, zamieszać i doprowadzić prawie do wrzenia. Wyłączyć. Żółtka oddzielić od białek (białka odłożyć do innych celów – np. bezy, tortu bezowego lub Pavlovej).

 

 

Żółtka wybić do salaterki i zmieszać metalową rózgą.

 

 

Ze śmietany wyjąć waniliowe łupinki. Do masy żółtkowej dodawać po łyżce ciepłej śmietany i całość delikatnie mieszać, aż wmieszamy całą śmietanę.

 

 

Piekarnik rozgrzać do 100°C. Przygotować płytkie, ceramiczne lub szklane foremki. Mieszankę przelewać przez sitko do foremek.

 

 

Na powierzchni mogą pojawić się drobne pęcherzyki, które najlepiej przebić małą łyżeczką. Foremki z płynnym kremem wstawić do piekarnika na 50 minut. Wyjąć foremki (krem będzie ścięty).

 

 

Wystudzić do temperatury pokojowej, po czym schować na 4 godziny lub na całą noc do lodówki. Tuż przed podaniem, stężały crème brûlée posypać 1 płaską łyżeczką brązowego cukru i palnikiem przypalić (skarmelizować) cukier na powierzchni, tworząc twardą brązową skorupkę.

 

 

Tajemnica tego genialnego, delikatnego deseru to zimny krem i ciepła, cukrowa skorupka – twarda i chrupiąca.

 

Smacznego!

 

2 komentarze do “Crème brûlée”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *