Stek New York

Stek New York

Facebook
Twitter
INSTAGRAM
Pinterest
Follow by Email
Poziom trudności    
        Stek New York robimy z rostbefu wołowego bez kości. Poznajcie moje trzy sekrety idealnego steku wołowego.
   Głównym sekretem dobrego steku wołowego jest dobra wołowina. Rostbef bez kości dostępny powszechnie w zwykłych sklepach i na bazarach nie jest idealnym produktem na steki, rzadko ma ten właściwy “marmurek” z przerośniętego pomiędzy włóknami tłuszczyku i przez to nie ma właściwej kruchości. Na szczęście można z dość dobrym efektem “zmiękczyć” polski rostbef używając (we właściwy sposób!) maszynki do zmiękczania mięsa. Ja swoją kupiłam w serwisie aukcyjnym za ok. 50zł.
   Kolejnym sekretem dobrego steku wołowego jest przyprawa. Używam własnej, sprawdzonej kompozycji  prostej w przygotowaniu – tu nie obejdzie się bez moździerza. Ostatnim sekretem jest obróbka termiczna. Pilnujcie czasu, bo przy zbyt długim smażeniu mięso wyjdzie jak zelówka.
New York jest nr 2 wśród moich ulubionych steków. Nr 1 to filet mignon. 

Steki smakują wyśmienicie w towarzystwie smażonych w talarkach ziemniaków lub domowych frytek.

Porcja dla 5 osób.

 

 Składniki:

 

 •  1 kg rostbefu wołowego bez kości
 • 2 łyżki oliwy
 • marynata

 

Marynata:

 •  1 łyżeczka soli
 • 1 łyżeczka pieprzu ziarnistego
 • 1 łyżeczka oregano
 • 1 łyżeczka wędzonej papryki
 • 1 łyżeczka ziaren kolendry
 • 1 łyżeczka suszonego czosnku (granulowany lub płatki)
 • 1 łyżeczka ziaren gorczycy (można zastąpić musztardą)
 • 2 łyżeczki cukru
 • 2 łyżki ketchupu
 • szczypta chilli

 

Sposób przygotowania:

 

Mięso opłukać pod zimną wodą i osuszyć, zmiękczyć.

 

 

Uwaga! Maszynki do zmiękczania należy użyć zanim pokroimy mięso. Zmiękczenie maszynką polega na bardzo gęstym poprzecinaniu włókien mięśniowych, dlatego maszynka musi mieć ostrza tnące. Maszynki z okrągłymi szpikulcami nie nadają się! One tylko rozchylają włókna i umożliwiają głębszą penetrację przypraw – nie “zmiękczają” mięsa. Na zdjęciach poniżej porównanie obydwu typów:

 

 

Ważne! Mięso  nakłuwać trzymając maszynkę tak, aby ostrza cięły w poprzek włókien.

 

 

Trzeba nacinać raz przy razie, bardzo gęsto. Nie żałować razów… Gdy mięso zauważalnie rozpłaszczy się i “rozejdzie” obrócić na drugą stronę i tak samo nacinać raz przy razie zawsze trzymając maszynkę prostopadle do włókien rostbefu. Dużo nakłuwania ale warto!

Dopiero teraz, po “zmiękczeniu” pokroić rostbef na plastry szerokości 3-4 cm. Powinno wyjść 5 kotletów po około 200 g każdy.

 

 

Pokrojone steki położyć na przekrojonym boku (włókna mięśniowe ustawione pionowo) i lekko rozbić tłuczkiem na grubość ok. 1 cm – steki nabiorą właściwego kształtu. Tak przygotowane steki posmarować cienko oliwą.

 

 

Suche składniki marynaty wsypać do moździeża i ucierać na miałko. Do utartych przypraw dodać ketchup i wymieszać na gęstą papkę.

 

 

Marynatą natrzeć steki.

 

 

Mięso odstawić do zamarynowania na co najmniej 1 godzinę.

Uwaga! Nie odstawiać do lodówki! Mięso przed smażeniem musi mieć temperaturę pokojową.

Usmażyć!

Najpierw rozgrzać piekarnik do 180 ºC – przyda się za kilka minut. Steki smażyć pojedynczo na bardzo gorącej (!), lekko naoliwionej patelni grillowej po 1 min. z każdej strony (włączyć wyciąg bo będzie dymić).

 

 

Usmażone steki odłożyć na talerz. Po usmażeniu wszystkich steków ułożyć je z powrotem na patelni (koniecznie takiej z metalową rączką! gdy takiej nie mamy można użyć lekko naoliwionej blachy czy brytfanki) i włożyć do rozgrzanego piekarnika na 4 minuty. Po 4 minutach wyjąć z piekarnika i odstawić do odpoczęcia na kolejne 4 minuty.

Podawać z zapiekanymi ziemniaczkami i ulubioną surówką czy sałatką.

 

 

Steki powinny wyjść “na średnio” – mięso różowe, soczyste i minimalnie krwiste.
Nie polecam robić “dobrze wysmażonych” z rodzimej, polskiej wołowiny – jest za mało przerośnięta tłuszczykiem i wyjdzie zbyt sucha.
Miłośnicy wersji krwistej mogą pominąć dogrzewanie w piekarniku – będzie doskonały stek New York .

 

Smacznego!

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *