Łatwy chleb z zakwasem

Facebook
Twitter
INSTAGRAM
Pinterest
Follow by Email
Poziom trudności    
     To jest przepis na pszenno-żytni, łatwy chleb z zakwasem. Za pieczenie chleba wzięłam się na poważnie i prawie codzienne go piekę. Za każdym razem mieszam różne mąki w różnych proporcjach. Jak już pisałam w poprzednim, chlebowym poście, wypiekanie żytniego chleba na samym zakwasie nie jest łatwe i odpuściłam to sobie (od czasu do czasu taki chleb piecze mój mąż). Spróbowałam użyć żytniej mąki wraz z żytnim zakwasem w sprawdzonym już przepisie na pszenny chleb. No i udał się – pszenno-żytni, łatwy chleb z zakwasem.

 

Porcja na 1 bochenek

 

Składniki:

 

  • 300 mąki pszennej typ 550
  • 200 g mąki żytniej typ 720
  • 2 łyżeczki soli
  • 350 ml leniej wody
  • 3 g świeżych drożdży
  • 2 łyżki żytniego zakwasu

 

Sposób przygotowania:

 

Przygotowywanie chleba należy zacząć 10 do 12 godzin przed planowanym pieczeniem chleba. Do miski (szklanej lub stalowej, nierdzewnej) wsypać obydwie mąki, posolić. W naczyniu wymieszać 3 g świeżych drożdży z wodą, dodać zakwas i wszystko wymieszać.

 

 

Połączyć mąkę z wodą i drożdżami. Wszystko wymieszać ręką do czasu, aż składniki się połączą (nie może być suchej mąki).

 

 

Miskę z ciastem przykryć folią spożywczą i odstawić na 8 – 10 godzin w temperaturze 18 – 21°C (teraz, zimą stawiam miskę na parapecie, niedaleko okna, latem ciasto do wyrośnięcia będę znosić do piwnicy). Po tym czasie ciasto sporo urośnie, a jego powierzchnia będzie nierówna, poryta pękniętymi pęcherzykami.

 

Przygotować drugą miskę i kwadrat papieru do pieczenia. Papier rozłożyć na blacie i obsypać mąką. Przełożyć na to wyrośnięte ciasto.

 

Ciasto obsypać z wierzchu mąką, trochę rozpłaszczyć i złożyć jak na zdjęciach poniżej.

 

 

Papier z ciastem przełożyć do przygotowanej miski.

 

 

Przykryć ściereczką i odstawić na 2 godziny, żeby ciasto znów wyrosło.

 

 

Na ½ godziny przed planowanym pieczeniem rozgrzać piekarnik do 250°C (góra-dół), do piekarnika wstawić garnek żeliwny lub żaroodporne naczynie, żeby się porządnie zagrzało. Po ½ godziny garnek wyjąć z piekarnika, zdjąć pokrywkę i przenieść ciasto razem z papierem do gorącego naczynia, przykryć pokrywką i wstawić z powrotem do piekarnika.

 

 

Po 30 minutach zdjąć pokrywkę i piec jeszcze przez 15 minut, aż się skórka zarumieni.

 

 

Wyciągnąć garnek z piekarnika i wyjąć z niego chleb, odkleić papier.

 

 

Łatwy chleb z zakwasem odstawić do całkowitego wystygnięcia (można go przykryć cienką ściereczką).

 

Smacznego!

Jeden komentarz do “Łatwy chleb z zakwasem”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *