Kopytka

Domowe kopytka

Facebook
Twitter
INSTAGRAM
Pinterest
Follow by Email
Poziom trudności    
      Domowe kopytka robi się z ugotowanych wcześniej ziemniaków. Jeśli zostaną nam ziemniaki z obiadu, można wykorzystać je na drugi dzień. Kopytka najlepiej sprawdzają się w daniach z sosami. W dzieciństwie lubiłam je jeść odsmażane na maśle. Polecam także przepisy na gnocchi – kopytka w wersji włoskiej oraz na kopytka nie tylko z ziemniaków.

 

Porcja dla 4-6 osób

 

Sadniki:

 

  • 500 g ugotowanych (przeciśniętych przez praskę) zimnych ziemniaków*
  • 200 -250 g mąki pszennej + garść do podsypywania
  • 2 małe jajka lub 1 duże
  • 2 łyżeczki soli (1-sza do ciasta, 2-ga do wody)

*gorące  lub zimne ziemniaki przecisnąć przez praskę lub porządnie utłuc tłuczkiem do ziemniaków. Nie polecam mielenia w maszynce ziemniaków (raz to zrobiłam – ziemniaki zrobiły się gumowate i ciągnące)

 

Sposób przygotowania:

 

Ziemniaki wyłożyć na stolnicę lub kamienny blat, na to wysypać mąkę (ilość mąki zależy od rodzaju ziemniaków i mąki), zrobić na środku dołek  i wbić jajka.

 

 

Zagnieść wszystkie składniki do połączenia się. Jeśli ciasto wciąż lepi się do dłoni, podsypać odrobinę mąki, obtoczyć ciasto.

 

 

Odłożyć na bok, nakryć miską żeby nie schło. W dużym garnku zagotować posoloną wodę. Z ciasta odkrawać kawałki, z każdego uturlać dość cienki wałek. Wałki lekko przygnieść nożem i pociąć na małe romby.

 

 

Wrzucać na wrzątek, po wypłynięciu gotować ok. 2 minuty.

 

 

Domowe kopytka podawać z wszelkimi sosami mięsnymi, grzybowymi i warzywnymi. Świetnie smakują smażone na maśle na słodko, oraz na podsmażonej słonince.

 

Smacznego!

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *