Czy brukselka może być pyszna? – Oczywiście!
Tajemnica tkwi w odpowiednio dobranych dodatkach i przyprawach. Z dawnych lat pamiętam brukselkę przyrządzaną ze smażoną na maśle bułką tartą lub w zupie warzywnej – bardzo dobre, ale ile można. Teraz w kuchni jest ciekawiej – więcej przypraw, warzyw, dodatków i wiedzy.
Ale nie wszyscy wiedzą, że brukselkę warto jeść. Brukselka, która powstała ze skrzyżowania jarmużu i kapusty głowiastej wspiera układ odpornościowy i może wzmagać płodność. Wykazuje działanie antynowotworowe i antybakteryjne dzięki sulforafanowi – silnemu przeciwutleniaczowi, ale te właściwości ma tylko surowa lub bardzo krótko gotowana na parze brukselka. Warzywo to ważne jest dla kobiet w ciąży, zawiera dużą ilość kwasu foliowego, bardzo istotnego dla rozwoju dziecka w brzuchu mamy. Brukselka zawiera dużo witamin i minerałów – sód i potas regulują ciśnienie krwi, magnez i wapń pozytywnie wpływają na serce i tętnice, a witamina K odpowiada za prawidłowy proces krzepnięcia krwi (zapobiega zakrzepom). Niestety brukselka, nie jest dobra dla osób z niedoczynnością tarczycy. Podobnie jak inne warzywa kapustne, brukselka jest źródłem związków o nazwie siarkocyjaniny należące do grupy substancji wolotwórczych, które utrudniają wykorzystanie jodu z pożywienia. Włączenie tego warzywa do diety lepiej skonsultować z lekarzem.
Porcja dla 2 osób
Składniki:
Sos jogurtowy:
- 1 mały jogurt grecki (ok. 200 g)
- 1 łyżeczka za’ataru
- ½ łyżeczki drobno startej skórki z cytryny
- ½ łyżeczki sumaka (opcjonalnie)
- ¼ łyżeczki soli
- ½ łyżeczki świeżo zmielonego pieprzu
Warzywa:
- 2 łyżki oliwy z oliwek
- ½ kg brukselki
- 6 boczniaków
- 2 czerwone cebule
- 2 łyżki octu jabłkowego
- sól i świeżo zmielony pieprz do smaku
Jajka:
- 1 łyżka oliwy z oliwek
- 4 duże jajka
- szczypta soli
- szczypta pieprzu
Sposób przygotowania:
W misce wymieszać jogurt z za’atarem, skórką cytrynową, sumakiem, solą i pieprzem.
Brukselkę umyć, oczyścić ze zniszczonych liści, pokroić na połówki.
Cebulę obrać, pokroić na piórka, boczniaki pokroić na paski.
Na dużej patelni rozgrzać 2 łyżki oliwy, wrzucić brukselkę i smażyć aż się przysmaży (ok. 5 minut). Dodać boczniaki, smażyć przez kilka minut i dodać cebulę.
Gdy cebula zmięknie dodać soli i pieprzu do smaku, ocet jabłkowy i wyłączyć.
Na drugiej patelni, na oliwie z oliwek usmażyć 4 jajka. Jajka powinny być tak usmażone, że białko jest całkowicie ścięte a żółtko jak najmniej. Podawać brukselkę na jednym talerzu z jogurtowym sosem i sadzonymi jajkami.
Nie lubię brukselki i nigdy nie udało mi się polubić, ale mężowi chętnie przygotuję 😛