Pieczony rostbef

Pieczony rostbef

Facebook
Twitter
INSTAGRAM
Pinterest
Follow by Email
Poziom trudności    

      Tak przyrządzona wołowina jest soczysta, delikatna. Pieczony rostbef świetnie nadaje się na obiad, do kanapek, tostów, sałatek, na imieniny, święta i sylwestra.

Wołowina to jedno z najwartościowszych mięs. Jest mięsem średniokalorycznym, chudszym od wieprzowiny – w 100 g wołowiny jest średnio 228 kcal. Mięso wołowe zawiera bardzo dobrze przyswajalne przez człowieka białko i kolagen. Zawiera sporo minerałów, przede wszystkim fosfor, żelazo, cynk i selen oraz witaminy z grupy B – B2, B3, B5, B6 i B12, której “z lupą szukać” w produktach pochodzenia roślinnego, a niedobór tej witaminy może mieć fatalny wpływ na ludzki organizm (zarówno na ciało, jak i umysł), niedobór tej witaminy utrudnia także wchłanianie innych witamin i minerałów. Najwięcej witaminy B12 zawiera surowa wołowina, a im wyższa temperatura obróbki mięsa, tym strata witaminy jest większa.
Pieczony rostbef nie traci zbyt dużo dobroczynnych składników, ponieważ najpierw jest krótko obsmażany w wysokiej temperaturze w celu zamknięcia zewnętrznej warstwy mięsa, a później pieczony w niskiej temperaturze, żeby środek pozostał soczysty, miękki i delikatny.

 

Składniki:

 

  • 1,8 – 2 kg rostbefu
  • sól
  • świeżo grubo zmielony pieprz
  • 2 łyżki oleju rzepakowego
  • sznurek wędliniarski
  • termometr – sonda do pieczenia

 

Sposób przygotowania:

 

Kilka godzin (2,5-3 godziny) przed planowanym pieczeniem mięso należy wyjąć z lodówki, żeby osiągnęło temperaturę pokojową. Rostbef opłukać, wytrzeć papierowym ręcznikiem i oczyścić z błon.

 

 

Można, ale nie trzeba mięso związać, wędlina ma wtedy ładniejszy kształt.

 

 

Tak przygotowany kawałek dość obficie posolić i popieprzyć.

 

 

Piekarnik rozgrzać w termoobiegu do temperatury 90°C / tradycyjnie – 80°C / gaz – 110°C. Na dużej patelni (takiej żeby zmieścić całe mięso) rozgrzać dość mocno olej rzepakowy i obsmażyć rostbef z każdej strony.

 

 

W tak przygotowane mięso wbić termometr, który będzie mierzył jego temperaturę wewnętrzną, całość przełożyć na druciany ruszt i wstawić do piekarnika. Na dno włożyć kawałek folii aluminiowej, na którą spadnie kilka kropel soku z mięsa. Gdy temperatura wewnątrz mięsa dojdzie do 55°C, wyjąć pieczeń razem z kratką i odstawić jeszcze na 1 godzinę, żeby mięso odpoczęło.

 

 

Pieczony rostbef można jeść na ciepło, jako danie obiadowe, jak i na zimno – zawsze smakuje wyśmienicie.

 

 

Gorące mięso trudniej jest pokroić w cienkie plasterki.

 

Smacznego!

 

Jeden komentarz do “Pieczony rostbef”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *