Czubajka kania to grzyb z rodziny pieczarkowatych. Ja ją nazywam kanią, moja rodzina z województwa kujawsko-pomorskiego nazywa ją sową. Czubajka kania nazywana jest również parasolowcem, parasolnikiem, czubajem, czubakiem, gularką i gapą. Osobiście uwielbiam kanie, dlatego nie mogłam im się oprzeć, gdy na łące znalazłam ich aż 16 sztuk. Kilka zjadłam z mężem od razu, resztę wysuszyłam w suszarce do grzybów. Znalazłam nowy sposób na wykorzystanie tych pysznych grzybów jako flaczki z kani oraz marynowane kanie w zalewie octowej.
Świeże kanie można smażyć na dwa sposoby;
- kanie sauté smażone na maśle
- kanie à la schabowe
Kania sauté smażona na maśle
Składniki:
- 1 czubajka kania (sam kapelusz)
- sól i pieprz do smaku
- 1 łyżka klarowanego masła lub zwykłego
Sposób przygotowania:
Kanię oczyścić z piachu i innych zanieczyszczeń. Na patelni rozgrzać 1 łyżkę klarowanego masła. Położyć kanię blaszkami na maśle i smażyć przez ok. 5 minut na średnim ogniu, uważając żeby nie przypalić.
Grzyba obrócić, przyprawić solą i pieprzem i smażyć kolejne 5 minut.
Jeśli kania po stronie blaszek nie zrumieniła się dostatecznie, obrócić i podsmażyć jeszcze raz. Kania smażona na maśle najlepiej smakuje podana na grzance.
Kania à la schabowy
Składniki:
- 1 czubajka kania (sam kapelusz)
- sól i pieprz do smaku
- 1 jajko
- 2 łyżki bułki tartej
- 1 łyżka klarowanego masła lub 2 łyżki oleju rzepakowego
Sposób przygotowania:
Kanię oczyścić z piachu i innych zanieczyszczeń. Jajko rozbić na talerzu, rozbełtać widelcem. Na drugim talerzu wyspać tartą bułkę. Na patelni rozgrzać tłuszcz. Grzyba przyprawić solą i pieprzem. Zamoczyć z obu stron w jajku, następnie w bułce tartej. Smażyć na średnim ogniu z każdej strony do czasu aż panierka na kani będzie rumiana. Tak usmażona kania świetnie pasuje do pajdy świeżego chleba.
Proszek z suszonych kani
Kanie można suszyć, najlepiej w suszarce do grzybów.
W zależności od wielkości grzybów, suszymy je od kilku do kilkunastu godzin.
Po wysuszeniu, kanie trzeba rozgnieść w dłoniach (na drobne kawałki) lub zmiksować w blenderze (na proszek).
Tak przygotowany proszek można wykorzystać do przygotowania sosu lub jako dodatek do panierki do kotletów schabowych czy mielonych.
Świetnie, dawno nie jadłam żadnej a nie miałam czasu też pójść nic pozbierać 😛
Smażone kanie najlepsze <3!