Klarowane masło

Klarowane masło (Ghi, Ghee)

Facebook
Twitter
INSTAGRAM
Pinterest
Follow by Email
Poziom trudności    
      Klarowane masło (Ghi, Ghee) jest bardzo popularne w kuchniach krajów środkowej Azji. Pierwszy raz sklarowano masło w Indiach. W gorącym, wilgotnym klimacie, gdzie zwykłe masło po prostu się psuje, ten zabieg to konieczność. W Indiach Ghi uważane jest za tłuszcz szlachetny i poza kulinariami używane jest też do celów religijnych. Klarowane masło lepiej niż zwykłe masło podkreśla smak potraw, do których jest dodawane. Z powodu niskiej zawartości wody ma długi okres trwałości – w pokojowej temperaturze około 9, a w chłodziarce nawet 15 miesięcy. Nie jełczeje i nie przypala się nawet w wysokiej temperaturze – nie powstają w nim szkodliwe produkty spalania. Klarowane masło jest prawie czystym tłuszczem i nie zawiera laktozy, co czyni je dobrze tolerowanym przez osoby wrażliwe na mleko krowie. Stosowane do smażenia – również głębokiego, pieczenia np. ciast lub mięs, gotowania – jako składnik sosów maślanych takich jak beszamel czy holenderski. Klarowanie masła to oczyszczanie masła z białek, wody i wszelkich składników innych niż tłuszcz.

 

Porcja na przygotowanie słoika o poj. 500 ml i małej miseczki klarowanego masła

 

Składniki:

 

  • 2 kostki masła o minimalnej zawartości tłuszczu 82% – niesolonego

 

Sposób przygotowania:

 

Do rondla z grubym dnem włożyć masło i powoli rozgrzewać, aż się całe rozpuści.

 

 

Zmniejszyć temperaturę grzania do minimum. Na powierzchni zacznie pojawiać się biała piana – taki osad, który należy zbierać co jakiś czas (można masło zamieszać, wtedy piana będzie wypływać).

 

 

Klarowanie trwa 30-40 minut.

 

 

Nie wolno go przypalić, bo zrobi się gorzkie.

 

 

Gdy osad przestanie się pojawiać na powierzchni, zdjąć masło z kuchenki i odstawić na ok. 5 minut. Następnie zlać masło do słoika lub innego naczynia, uważając żeby nie zlać osadu z dna rondla.

 

 

Odstawić do całkowitego ostygnięcia i schować do lodówki. Sklarowane masło jest aksamitne, w kolorze scukrzonego miodu.

 

 

Klarowane masło można wzbogacić o smak ulubionych ziół. W tym celu, na koniec, już po wyłączeniu grzania dodać kilka listków szałwii, bazylii, tymianku lub posiekany czosnek czy imbir i odstawić na 5 minut. Potem masło przelać przez sito, odcedzając dodatki. Takie masło jest bardzo aromatyczne i smaczne.

 

Smacznego!

 

2 komentarze do “Klarowane masło (Ghi, Ghee)”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *