Ocet z jasnoty purpurowej

Ocet z jasnoty purpurowej

Facebook
Twitter
INSTAGRAM
Pinterest
Follow by Email
Poziom trudności    
      Teraz jest doskonała pora aby przygotować ocet z jasnoty purpurowej. Jasnota purpurowa to roślina jednoroczna rosnąca dziko w lasach i gęstych zaroślach oraz jako chwast w przydomowych ogrodach. Kwitnie od marca, pięknymi, fioletowymi (purpurowymi) kwiatami i to po kwiatach najłatwiej ją rozpoznać.

 

 

   Jasnota (zarówno liście, jak i kwiaty) jest w pełni jadalna. Przygotowując ocet ścinamy całe, zdrowe łodygi (na roślinach często jest pleśń i z takich roślin nie należy korzystać). Jasnota purpurowa pomimo że jest chwastem ma wiele prozdrowotnych wartości i od dawna jest stosowana w medycynie ludowej i ziołolecznictwie. Roślina działa przede wszystkim na układ trawienny, wspomaga pracę wątroby, pobudza wydzielanie soku żołądkowego, żółci oraz soku trzustkowego, podnosi kwasowość soku żołądkowego, poprawiając w ten sposób trawienie białek. Jasnota purpurowa zmniejsza napięcie mięśni szkieletowych, usuwa drżenie mięśni poprzecznie prążkowanych, rozluźnia. Łagodzi ból pleców i głowy (napięciowe i migrenowe).

      Z jasnoty można przygotować ocet, ziołową nalewkę (tinkturę) lub napar. Wszystkie te preparaty można przygotować z samej jasnoty albo można je połączyć z innymi ziołami (np. czosnkiem niedźwiedzim, miętą, pokrzywą, kwiatami mniszka lekarskiego). Świeże liście i kwiaty jasnoty purpurowej można także dodawać do surówek, sałatek i past. Kwitnące ziele należy zbierać z terenów czystych, z dala od ulic i torów kolejowych, najlepiej w suchy, słoneczny dzień. Ocet z jasnoty purpurowej jest doskonałym wspomagaczem przy w/w dolegliwościach (1-2 łyżki na 1 szklankę wody) oraz jako dodatek do surówek i sałatek a także do przygotowania pysznej lemoniady (np. z syropem z lawendy).

 

Porcja na 1½ litrowy słoik

 

Składniki:

 

  • gałązki jasnoty purpurowej (liście i kwiaty)
  • 1 litr wody
  • 100 g cukru

 

Sposób przygotowania:

 

Wodę z cukrem zagotować, odstawić do ostudzenia. Słoik niezbyt ściśle wypełnić zielem, zalać wystudzoną słodką wodą. Jeśli macie matkę octową wyjętą z innego octu, przełożyć ją do słoika.

 

 

Słoik przykryć płócienną szmatką lub ręcznikiem papierowym i związać sznurkiem albo gumką. Odstawić w ciepłe miejsce i codziennie mieszać – raz lub dwa razy na dzień, żeby zapewnić dopływ tlenu, co ułatwi fermentację. Mieszanie kontynuować do czasu aż na powierzchni powstanie nowa matka octowa lub przez ok. 2 tygodnie.

 

 

Po ok. 6 – 7 tygodniach ocet jest gotowy. Gdy będzie już mocno kwaśny należy odcedzić go od ziół i zlać do butelek.

 

 

Nowo powstałą matkę najlepiej przełożyć do słoika i schować do lodówki, przyda się do przygotowania innych octów.

 

Na zdrowie!

2 komentarze do “Ocet z jasnoty purpurowej”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *