Pieczeń z antrykotu (prime rib roast)

Pieczeń z antrykotu (prime rib roast)

Facebook
Twitter
INSTAGRAM
Pinterest
Follow by Email
Poziom trudności    

Jak przygotować pieczeń z antrykotu (prime rib roast)?

Trzeba kupić jeden cały, duży kawałek antrykotu z kością. Taki kawał wołowego mięsa można kupić u dobrego rzeźnika na targu lub w porządnym, mięsnym sklepie. W zależności ile osób chcemy nakarmić, należy kupić antrykot z 3-6 żeber. Mięso z 3 żebrami śmiało wystarczy dla 4-5 osób, 5 żeber to porcja, którą naje się co najmniej 8 osób. W naszych sklepach kupimy antrykot z dwiema parami kości, będą to zagięte żebra i proste, płaskie kości od kręgosłupa. Te proste kości najlepiej odciąć od mięsa całkowicie. Jeśli sprawi to Wam jakąkolwiek trudność to wystarczy odciąć je tak jak na zdjęciu poniżej i w takiej formie upiec mięso.

 

 

      Żeberka (te wygięte kości) są bardzo potrzebne, bo to na nich, jak na ruszcie pieczony będzie antrykot. Mięso przed pieczeniem wyjąć z lodówki co najmniej 2 godziny wcześniej. Jeżeli mamy zamrożony kawałek, to bardzo istotnym jest, żeby dobrze go rozmrozić – robiłam pieczeń z antrykotu na świąteczny obiad, mięso wyjęłam z zamrażalnika i przełożyłam do lodówki 2 dni przed planowanym pieczeniem, z lodówki wyjęłam je 2 godziny wcześniej i gdy wbiłam termometr w mięso okazało się że wewnętrzna temperatura mięsa jest wciąż poniżej 0°C – antrykot w końcu się upiekł, ale trwało to dłużej niż zakładałam.

      Żeby prawidłowo upiec ten kawał mięsa trzeba mieć termometr ze szpikulcem (do wbicia w mięso), bo tylko wtedy będzie wypieczone na takim poziomie jaki chcemy.

      Tak jak w przypadku steków, tak też w tym przypadku, mięso może mieć różny poziom wysmażenia/wypieczenia. Jeśli lubicie prawie surową wołowinę czyli RARE pieczenie trzeba przerwać, gdy temperatura wewnętrzna mięsa osiągnie 50°C, MEDIUM RARE – temperatura wewnętrzna równa 55°C, MEDIUM – temperatura wewnętrzna równa 60°C, MEDIUM WELL – temperatura wewnętrzna równa 65°C. WELL DONE to temperatura wewnętrzna równa 70°C, ale nie polecam takiego wypieczenia – mięso jest szare i raczej suche. Wypieczenie MIDIUM RARE (czyli temperatura wewnętrzna 55°C), to najsmaczniejsze wypieczenie, mięso jest ładnie różowe, soczyste, miękkie i bardzo smaczne. Gdy antrykot osiągnie odpowiednią temperaturę wewnętrzną, trzeba go wyjąć z piekarnika, nakryć folią aluminiowa i odstawić na 30 minut dla wyrównania temperatury i przeniknięcia się soków wewnątrz pieczeni, jeśli zostawicie termometr w mięsie zauważycie że temperatura po tym czasie wzrosła jeszcze o 5°C. Podczas pieczenia na dnie blachy pojawi się odcieknięty, podpieczony sok z mięsa, z niego trzeba zrobić sos pieczeniowy (au jus).

      Niezależnie jak duży kawałek antrykotu zamierzacie upiec, pieczenie zawsze należy zacząć od temperatury 230°C, a po 15 minutach zmniejszyć ją do 160°C. Czas pieczenia dostosowujemy do wielkości pieczeni.

      Poniżej przedstawiam przybliżony czas pieczenia do osiągnięcia poziomu MEDIUM RARE:

 • 3 żebra to kawałek o wadze ok. 3½ kg – pieczenie: 15 minut w temperaturze 230°C, oraz około 1 godziny i 20 minut w temperaturze 160°C.
 • 4 żebra to kawałek o wadze 4½-5 kg – pieczenie: 15 minut w temperaturze 230°C, oraz około 1 godziny i 45 minut w temperaturze 160°C.
 • 5 żeber to kawałek o wadze 5½-6 kg – pieczenie: 15 minut w temperaturze 230°C, oraz około 2 godzin i 15 minut w temperaturze 160°C.
 • 6 żeber to kawałek o wadze ok. 7 kg – pieczenie: 15 minut w temperaturze 230°C, oraz około 3 godzin w temperaturze 160°C.

   To są orientacyjne czasy pieczenia, istotne w zarządzaniu czasem przygotowania posiłku. Korzystanie z termometru/sondy jest absolutnie niezbędne, tylko wtedy mięso będzie idealnie wypieczone.

 

Składniki:

 

Pieczeń:

 

 • antrykot z żebrami
 • sól i pieprz

 

Sos chrzanowy:

 

 • 1 mały pojemnik (180 g) śmietany 18%
 • 2 łyżki tartego chrzanu
 • 1 płaska łyżeczka soli
 • 2 łyżki soku z cytryny

 

Sos pieczeniowy (au jus)

 

 • soki z pieczenia mięsa
 • ½ szklanki wody
 • ½ łyżeczki mąki
 • 2 łyżki ciepłej wody

 

Sposób przygotowania:

 

Doprowadzić mięso do temperatury pokojowej, w tym celu wyjąć je z lodówki min. 2 godziny przed planowanym pieczeniem.

 

 

 

W tym czasie można odciąć zbędne kości kręgosłupa, mięso solidnie natrzeć solą i pieprzem, wbić termometr w mięso w taki sposób, żeby szpikulec siedział w samym środku – pod żadnym pozorem nie może dotykać kości, czy okalającego tłuszczu.

 

 

Piekarnik rozgrzać w termoobiegu do temperatury 230°C. Wstawić antrykot do piekarnika w ten sposób żeby żebra były stojakiem dla pieczeni. Po 15 minutach zmniejszyć temperaturę do 160°C i w tej temperaturze piec do czasu, aż mięso osiągnie oczekiwaną temperaturę wewnętrzną (w zależności od poziomy wypieczenia (RARE 50°C, MEDIUM RARE 55°C, MEDIUM 60°C, MEDIUM WELL 65°C).

 

 

Pieczeń wyjąć z piekarnika, nakryć folią aluminiową, odstawić na 30 minut.

 

 

W tym czasie przygotować sos chrzanowy i sos pieczeniowy. Wszystkie składniki sosu chrzanowego mieszamy razem w salaterce.

 

 

Sos pieczeniowy (au jus) przygotowujemy z soków, które wyciekły z mięsa i podczas pieczenia się przypiekły. Trzeba je zeskrobać z blachy, przełożyć na patelnię, dodać odrobinę wody, gdy wszystko się rozpuści sos pieczeniowy można zagęścić odrobiną mąki pszennej rozmieszanej w kilku łyżkach ciepłej wody. Po odpoczęciu mięso pokroić w plastry ok. 1½ cm grubości, można najpierw odciąć żebra, ale nie jest to konieczne.

 

 

Pieczeń z antrykotu (prime rib roast) najlepiej smakuje z purée ziemniaczanym (ziemniaczanym z selerem), sosem chrzanowym, sosem pieczeniowym oraz dowolnie wybranymi dodatkami (gotowany kalafior, marynowane jalapeño, karmelizowana cebula).

 

 

Smacznego!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *