Gofry belgijskie, gofry z Liège, gofry drożdżowe, a nawet wafle – takie nazwy można spotkać w kawiarniach, słodkich dziurkach lub innych miejscach, gdzie serwuje się ten pyszny deser.
Ojczyzną gofrów jest Belgia, a dokładnie Liège – miasto położone blisko wschodniej granicy. To w Liège w XVIII wieku powstała pierwsza, oficjalna receptura. Pierwsze gofry pieczono nad paleniskami i ogniskami, a rozpowszechniły się w XX wieku, gdy do sprzedaży trafiły gofrownice. W 1964 roku na Wystawie światowej w Nowym Jorku Maurice Vermersch zaprezentował Bel-Gem Waffle – drożdżowe gofry podawane z bitą śmietaną i truskawkami, które sprzedawano po 1 dolarze.
Teraz częściej można trafić na gofra przygotowanego na cieście a’la naleśnikowym z dodatkiem proszku do pieczenia (zwłaszcza w polskich turystycznych miejscach – nad morzem czy w górach), ale gofry z ciasta drożdżowego choć przygotowanie ich zajmuje więcej czasu to smakiem i chrupkością wybijają się na pierwszeństwo. To dzięki dodatkowi masła i perlistego cukru gofry belgijskie mają wspaniałą, chrupiącą skórkę i wspaniały aromat oraz smak.
Porcja na ok. 12 gofrów
Składniki:
Zaczyn:
- 125 ml lekko ciepłego mleka
- 2 łyżeczki cukru
- 1 łyżeczka mąki
- 20 g świeżych drożdży
Ciasto:
- 250 g mąki pszennej
- szczypta soli
- 2 jajka
- 2 łyżeczki ekstraktu z wanilii
- 100 g masła
- wyrośnięty zaczyn
Na koniec:
- 50 g cukru perlistego
Sposób przygotowania:
Masło roztopić, odstawić do wystudzenia. W misce wymieszać razem lekko ciepłe mleko, cukier, mąkę i pokruszone drożdże. Odstawić do wyrośnięcia na ok. 15 minut. Do większej miski wsypać mąkę, sól, jajka, ekstrakt z wanilii, masło oraz zaczyn. Wszystko razem wymieszać ręką lub za pomocą robota z hakiem do wyrabiania drożdżowego ciasta. Gdy składniki się połączą, wyrabiać jeszcze przez 5 – 6 minut. Miskę przykryć pokrywą lub folią spożywczą, odstawić do wyrośnięcia na ok. 1 godzinę. Rozgrzać gofrownicę. Do ciasto dodać cukier perlisty i delikatnie wymieszać łyżką lub drewnianą/silikonową łopatką.
Na środek gofrownicy nakładać po 1 łyżce ciasta na każde pole.
Gofrownicę zamknąć, smażyć po 5-6 minut aż gofry będą dobrze rumiane. Usmażone gofry przełożyć na kratkę do przestygnięcia.
Gofry można podawać z bitą śmietaną i świeżymi owocami albo z ulubionym dżemem, albo z samymi owocami. Gofry belgijskie bez dodatków także smakują doskonale.
Super smaczne gofry.Chyba zdetronizują u nas te zwykłe.
Jolu,
Te gofry są rewelacyjne, ale przetestuj także przepis na chrupiące gofry, najlepsze.