Ocet gruszkowy z pigwowcem i rokitnikiem

Ocet gruszkowy z pigwowcem i rokitnikiem

Facebook
Twitter
INSTAGRAM
Pinterest
Follow by Email
Poziom trudności    
      Ocet gruszkowy z pigwowcem i rokitnikiem to smaczny i zdrowy składnik naszej codziennej diety. Pity na czczo wpływa korzystnie na nasz organizm (podnosi odporność, jest naturalnym probiotykiem). Jest cennym źródłem antyoksydantów, wspomaga spalanie tłuszczu i ogranicza łaknienie, wspiera procesy trawienne, obniża poziom cholesterolu i glukozy we krwi.

      Owoce rokitnika są bogatym źródłem witaminy C, zawierają witaminy A, D, E, K, P i B oraz żelazo, fosfor, potas, mangan, krzem i wapń, a także antyoksydanty, flawonoidy, aminokwasy i nienasycone kwasy tłuszczowe. Owoce pigwowca pobudzają trawienie, wpierają przemianę materii oraz wzmacniają wątrobę, zawierają dużo pektyn, które bardzo pozytywnie wpływają na regulację poziomu cholesterolu oraz glukozy we krwi, są także bogatym źródłem witaminy C. Gruszka dodaje do octu łagodnego, ale wyraźnego smaku, ale nie tylko. Owoce gruszki zawierają sporo potasu oraz fosfor, wapń, magnez, sód miedź, żelazo, bor oraz jod. Znajdziemy w niej dużo pektyn i błonnika, które pozytywnie wpływają na pracę jelit.

Ocet jest świetnym dodatkiem do lemoniady i do sałatek.

 

 

Składniki:

 

  • 1,2 kg dojrzałych gruszek
  • 4-5 owoców pigwowca japońskiego
  • 100 g owoców rokitnika
  • 2 litry wody
  • 200 g cukru

 

Sposób przygotowania:

 

Wodę z cukrem zagotować, odstawić do ostudzenia. Owoce opłukać. Gruszki pokroić w plasterki, razem ze skórą i gniazdem nasiennym. Przełożyć do słoja. Z pigwowca usunąć pestki, resztę pokroić w plasterki. Przełożyć do słoja. Dodać owoce rokitnika, zalać chłodną wodą z cukrem.

 

 

Jeśli macie matkę octową z innego, dowolnego octu dodajcie ją do słoja. Słoik przykryć płócienną szmatką, gazą lub ręcznikiem papierowym i związać sznurkiem albo gumką. Odstawić w ciepłe miejsce i codziennie mieszać – raz lub dwa razy na dzień, żeby zapewnić dopływ tlenu, co ułatwi fermentację. Mieszanie powtarzać przez ok. 2 tygodnie lub do czasu, aż powstanie na wierzchu nowa matka octowa.

 

 

Ocet zlać po mniej więcej 2 miesiącach, gdy jest już dość kwaśny i mocno pachnący. Ponieważ ciężko określić czy fermentacja już się zakończyła to może się zdarzyć że po zlaniu octu do butelek na powierzchni ponownie wytworzy się matka octowa. Ocet gruszkowy z pigwowcem i rokitnikiem jak każdy ocet nie psuje się i można go przechowywać przez długi czas.

 

Smacznego!

2 komentarze do “Ocet gruszkowy z pigwowcem i rokitnikiem”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *