Domowa wędlina surowo dojrzewająca

Domowa wędlina surowo dojrzewająca

Facebook
Facebook
Twitter
Visit Us
INSTAGRAM
Pinterest
Pinterest
Follow by Email
Poziom trudności    

      Rewelacyjna domowa wędlina surowo dojrzewająca, do zrobienia w domowych warunkach. Sprawdzony przepis, zawsze wychodzi. Należy pamiętać żeby nie przedłużać czasu marynowania, bo wędlina będzie zbyt słona, a przede wszystkim sucha. W przeciwieństwie do steków, gdzie przy obróbce cieplnej pożądane jest aby mięso było delikatnie poprzerastane tłuszczem (marmurek), wędlinę surowo dojrzewającą należy robić zawsze z mięsa chudego. Ja przygotowałam wędlinę z rostbefu.

Składniki:

 • 1200 g rostbefu bez kości (lub polędwicy wołowej)
 • 800 g drobnej soli (morskiej)
 • 200 g cukru
 • 20 g soli peklowej (do kupienia w większości sklepów, np. w Tesco obok zwykłej soli)

Sposób przygotowania:

Wołowinę dobrze oczyścić z błon i ścięgien.

 

Sól, cukier i sól peklową dobrze wymieszać. Do głębokiego naczynia wsypać na dno ok. 1/4 mieszanki soli z cukrem.

 

Na tym ułożyć na płasko rostbef i przysypać dookoła i na wierzchu mięsa pozostałą częścią mieszanki.

 

Naczynie przykryć i pozostawić (bez poruszania) na 36 godzin w temperaturze pokojowej.

Sól wyciągnęła z mięsa sporo płynu (zdjęcie poniżej).

 

Po tym czasie rostbef wyjąć z naczynia, opłukać zimną wodą pod kranem (z soli) i osuszyć ręcznikiem papierowym.

 

W celu wyrównania smaku (żeby sól przeszła do środka rostbefu) mięso szczelnie zawinąć w folię spożywczą lub zapakować do woreczka próżniowego i odessać powietrze.

 

Wędlina powinna dojrzewać co najmniej 5 dni w chłodzie, najlepiej w lodówce. Lepsza jest po 2 tygodniach dojrzewania. Zapakowana próżniowo wędlina może leżeć w lodówce nawet 4 miesiące.

Smak tej wędliny zdecydowanie poprawia się w procesie dojrzewania, ale można go również wzbogacić poprzez wędzenie – 1 do 3 godzin tradycyjnie w wędzarni lub  znacznie szybciej (lecz bez aromatu z wędzenia) poprzez natarcie popiołem ze spalonego siana.

 

Każdą z w/w metod przygotowania surowo dojrzewającej domowej wędliny wypróbowałam i gorąco polecam.

 

Smacznego!

 

6 myśli w temacie “Domowa wędlina surowo dojrzewająca”

  1. And 🙂
   Jeśli byś mógł zapróżniować wędlinę, byłoby najlepiej. Jeśli nie, to można ją zawinąć folią spożywczą lub wsadzić do zamykanego pojemnika. Podczas leżenia w soli wedlina jest peklowana, ale także zostaje pozbawiona odpowiedniej części płynu. Jeśli wsadzisz ją w siatkę wędliniarską, wędlina będzie nadal wysychać, aż wyschnie na wiór. Cały sukces w procesie przygotowania domowej wędliny surowo dojrzewającej polega na zapeklowaniu, czyli utrwalaniu barwy, wytworzeniu charakterystycznego smaku i zapachu mięsa oraz przedłużeniu trwałości produktu oraz przez dojrzewanie w lodówce, co wyrównuje smak i zapach tego wspaniałego wyrobu.
   Pozdrawiam,
   Jagodzianka

 1. Witam.
  Od jakiegoś czasu zająłem się wyrobem własnych rarytasów. Jednak gdzieś z tyłu głowy mam myśl czy aby jest to bezpieczne. Póki co nie odważyłem się dać tych szynek córce do spróbowania. Nie boicie się jadu i innych zagrożeń związanych z surowizną? Czy jest jakiś sposób na stwierdzenie czy wędlina jest „bezpieczna” nie licząc metody organoleptycznej? 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *