Domowy, tarty chrzan

Domowy, tarty chrzan

Facebook
Twitter
INSTAGRAM
Pinterest
Follow by Email
Poziom trudności    
      Domowy, tarty chrzan to pozycja obowiązkowa na świątecznym stole. Zwłaszcza w wielkanocnym żurku nie powinno go zabraknąć. Tarty chrzan może nas przyprawić o zawrót głowy już w momencie jego przygotowywania, a gdy będziemy go jedli pobudzi niemal każdy zmysł. Dobry, mocny chrzan nawet w niewielkiej ilości potrafi oczyścić nam drogi oddechowe i doprowadzić do łez. Do przygotowania mojego tartego chrzanu wykorzystałam korzenie chrzanu rosnące na mojej działce.

      Chrzan jest rośliną wieloletnią, ma długie zielone, lancetowate liście osadzone na łodygach oraz długie żółto-beżowe korzenie. W kuchni wykorzystujemy zarówno liście jak i korzenie. Liście używa się przy przygotowywaniu małosolnych i kiszonych ogórków. Można upiec chleb na liściu chrzanu, lub zawiniętą w chrzanowe liście rybę. Odpowiednio przyprawiony tarty korzeń chrzanu jest świetnym dodatkiem do mięs, wędlin, serów czy jaj. Na bazie chrzanu przygotowujemy ćwikłę i inne, pyszne sosy. Chrzan jest bogaty w witaminę C, bogatszy niż pomarańcze i cytryny. Wspomaga trawienie, działa moczopędnie, antyseptycznie i napotnie. Chrzan zmniejsza ryzyko zachorowania na niektóre nowotwory.

Porcja na 3 słoiki o pojemności 500 ml

 

Składniki:

 

  • 1 kg korzeni chrzanu
  • sok z 1 dużej cytryny lub biały ocet winny lub jabłkowy
  • cukier
  • sól
  • 350-400 ml wody

 

Sposób przygotowania:

 

Korzenie chrzanu cienko obrać i włożyć do zimnej wody na ok. 2 godziny. Do tarcia chrzanu najlepsza jest tarka do ziemniaków i najlepiej elektryczna (szybciej, łatwiej i mniej łez).

 

 

Do utartego chrzanu wlać sok z cytryny, płaską łyżeczkę soli i 2 łyżeczki cukru, zamieszać. Małymi porcjami dodawać gorącą wodę, za każdym razem zamieszać i sprawdzić konsystencję chrzanu. W tym momencie trzeba uważać, bo podczas dodawania gorącej wody uwalniają się olejki eteryczne i zaczynają mocno piec oczy, olejki podrażniają także drogi oddechowe.

 

 

Chrzan powinien być konsystencji dość luźnej, ale nie płynnej. Sprawdzić smak chrzanu, jeśli jest taka potrzeba dodać więcej soli, cukru lub soku z cytryny. Gotowy domowy, tarty chrzan przełożyć do czystych słoików, porządnie zakręcić i schować do lodówki.

 

Smacznego!

2 komentarze do “Domowy, tarty chrzan”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *