Domowa wędlina surowo dojrzewająca

Domowa wędlina surowo dojrzewająca

Facebook
Twitter
INSTAGRAM
Pinterest
Follow by Email
Poziom trudności    
      Rewelacyjna domowa wędlina surowo dojrzewająca, do zrobienia w domowych warunkach. Sprawdzony przepis, zawsze wychodzi. Należy pamiętać żeby nie przedłużać czasu marynowania, bo wędlina będzie zbyt słona, a przede wszystkim sucha. Po przygotowaniu można ją uwędzić lub chociaż lekko natrzeć popiołem dla lepszego smaku. Kiedyś myślałam, że dobra wędlina to chuda wędlina, ale teraz myślę że każda jest dobra ta tłuściejsza też.

Więcej przepisów na domowe wędliny znajdziecie tutaj.

Składniki:

 

 • 1200 g rostbefu bez kości lub polędwicy wołowej
 • 800 g drobnej soli
 • 200 g cukru
 • 20 g soli peklowej (do kupienia w większości sklepów, np. w Tesco obok zwykłej soli)

 

Sposób przygotowania:

 

Wołowinę dobrze oczyścić z błon i ścięgien.

 

 

Sól, cukier i sól peklową dobrze wymieszać. Do głębokiego naczynia wsypać na dno ok. 1/4 mieszanki soli z cukrem.

 

 

Na tym ułożyć na płasko rostbef i przysypać dookoła i na wierzchu mięsa pozostałą częścią mieszanki.

 

 

Naczynie przykryć i pozostawić (bez poruszania) na 36 godzin w temperaturze pokojowej.

Sól wyciągnęła z mięsa sporo płynu (zdjęcie poniżej).

 

 

Po tym czasie rostbef wyjąć z naczynia, opłukać zimną wodą pod kranem (z soli) i osuszyć ręcznikiem papierowym.

 

 

W celu wyrównania smaku (żeby sól przeszła do środka rostbefu) mięso szczelnie zawinąć w folię spożywczą lub zapakować do woreczka próżniowego i odessać powietrze.

 

 

Wędlina powinna dojrzewać co najmniej 5 dni w chłodzie, najlepiej w lodówce. Lepsza jest po 2 tygodniach dojrzewania. Zapakowana próżniowo wędlina może leżeć w lodówce nawet 4 miesiące.

Smak tej wędliny zdecydowanie poprawia się w procesie dojrzewania, ale można go również wzbogacić poprzez wędzenie – 1 do 3 godzin tradycyjnie w wędzarni lub  znacznie szybciej (lecz bez aromatu z wędzenia) poprzez natarcie popiołem ze spalonego siana.

 

 

Każdą z w/w metod przygotowania wędliny wypróbowałam i gorąco polecam. Domowa wędlina surowo dojrzewająca to wspaniały wybór.

 

Smacznego!

 

6 komentarzy do “Domowa wędlina surowo dojrzewająca”

  1. And 🙂
   Jeśli byś mógł zapróżniować wędlinę, byłoby najlepiej. Jeśli nie, to można ją zawinąć folią spożywczą lub wsadzić do zamykanego pojemnika. Podczas leżenia w soli wedlina jest peklowana, ale także zostaje pozbawiona odpowiedniej części płynu. Jeśli wsadzisz ją w siatkę wędliniarską, wędlina będzie nadal wysychać, aż wyschnie na wiór. Cały sukces w procesie przygotowania domowej wędliny surowo dojrzewającej polega na zapeklowaniu, czyli utrwalaniu barwy, wytworzeniu charakterystycznego smaku i zapachu mięsa oraz przedłużeniu trwałości produktu oraz przez dojrzewanie w lodówce, co wyrównuje smak i zapach tego wspaniałego wyrobu.
   Pozdrawiam,
   Jagodzianka

 1. Witam.
  Od jakiegoś czasu zająłem się wyrobem własnych rarytasów. Jednak gdzieś z tyłu głowy mam myśl czy aby jest to bezpieczne. Póki co nie odważyłem się dać tych szynek córce do spróbowania. Nie boicie się jadu i innych zagrożeń związanych z surowizną? Czy jest jakiś sposób na stwierdzenie czy wędlina jest “bezpieczna” nie licząc metody organoleptycznej? 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *