Kurczę pieczone

Kurczę pieczone

Facebook
Twitter
INSTAGRAM
Pinterest
Follow by Email
Poziom trudności    
      Kurczę pieczone to smaczna i łatwa potrawa. Po upieczeniu kurczak pachnie ziołami i masłem, ma rumianą skórkę i delikatne, soczyste mięso. Należy jednak pamiętać, że smak pieczonego kurczaka zależy również od jego jakości. Najlepszy kurczak to kurczak wiejski lub kurczak z wolnego wybiegu (zagrodowy). Chociaż napis na opakowaniu nie gwarantuje sukcesu. Ostatnio miałam wątpliwą przyjemność robić zakupy w supermarkecie, i niestety połasiłam się na piersi z kurczaka firmowane nazwą tego supermarketu, ale z dumnym napisem „kurczak z wolnego wybiegu” i oczywiście w odpowiednio wyższej cenie. Być może kurczak ten biegał kiedyś, gdzieś… ale jestem przekonana, że później potraktowano go jakąś substancją, dzięki której podczas smażenia na patelni kurczak pryskał jak smażona, mrożona ryba. Nigdy, przenigdy kurczak nie powinien tak pryskać – i nigdy, przenigdy nie kupię już mięsa w dużym sklepie. Małe, rodzinne sklepiki (zwłaszcza na bazarach) nie pozwalają sobie na oszukiwanie klientów, bo by ich stracili raz-dwa. Wielkie sklepy mają klienta w nosie – jak nie ten klient to przyjdzie inny.

Składniki:

 

  • 1 kurczak wiejski lub z wolnego wybiegu (ok. 1½ kg)
  • 3 gałązki świeżego rozmarynu*
  • 3 gałązki świeżej szałwii*
  • sól
  • świeżo mielony pieprz
  • 2 łyżki klarowanego masła

   *Zioła mogą być suszone, ale na gałązce, nie rozdrobnione.

 

Sposób przygotowania:

 

Na 2 godziny przed planowanym pieczeniem wyjąć kurczaka z lodówki, żeby mógł osiągnąć temperaturę pokojową.

 

 

Po tym czasie rozgrzać piekarnik do temperatury 210°C – termoobieg. Kurczaka obmyć, oczyścić z ewentualnych piór. Do „środka” włożyć zioła.

 

 

Całego kurczaka przyprawić solą i świeżo mielonym pieprzem.

 

 

Ułożyć kurczaka piersiami do góry. Od góry posmarować go klarowanym masłem i włożyć do foliowego rękawa do pieczenia, mocno zacisnąć końcówki.

 

 

Włożyć kurczaka do gorącego piekarnika i piec 1½ godziny. Po tym czasie kurczak będzie perfekcyjnie upieczony, będzie miał rumianą skórkę, a mięso będzie soczyste.

 

 

Kurczę pieczone podawać gorące, od razu po upieczeniu, podlane sosem z pieczenia.

 

 

Do dania podawać ziemniaki pieczone, gotowane, purée lub ryż, oraz dowolne, ulubione surówki i sałatki.

Smacznego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *