Jaśminowa nalewka to aromatyczna, ciekawa nalewka. Dobrze jest się jej napić gdy chcemy dodać sobie energii lub złagodzić dręczący nas stres. Alkoholowe wyciągi z jaśminu hamują także rozwój bakterii Escherichia coli, Staphylococcus aureus, Enterococcus faecalis i Pseudomonas aeruginosa (wywołuje zakażenie przyranne, posocznicę, zapalenie ucha środkowego i zapalenie płuc). Należy pamiętać, żeby kwiaty zbierać z dala od dróg, oraz innych miejsc gdzie może być dużo zanieczyszczeń. Zebrane kwiaty wysypać na jasne płótno lub inny kawałek materiału, żeby żyjące w nich owady mogły z nich wyjść.
Czy wiecie, że pięknie pachnący krzak z ogrodu, który nazywamy jaśminem, jaminem nie jest. Jaśmin i jaśminowiec to bardzo piękne rośliny, które często są ze sobą mylone, chociaż należą do różnych botanicznych rodzin. Tym pachnącym krzakiem z naszego ogrodu jest jaśminowiec. Zaś jaśmin to jest pnącze pochodzące z rodziny oliwkowatych, które zwykle występuje na gorących terenach Afryki czy Azji, w polskich temperaturach nie przetrwałby zimy. W ogrodach jaśminowce często rosną przy ogrodzeniach, gdzie tworzą gęsty żywopłot, ale także przy tarasach czy altanach, gdzie są efektowną i aromatyczną dekoracją. Białe, wonne kwiaty jaśminowca są wykorzystywane jako aromatyczny susz dodawany do herbaty czy w produktach kosmetycznych. Jaśminowce są odporne na spaliny, przez co dobrze rosną także w warunkach miejskich.
Składniki:
- ½ litra kwiatów jaśminu
- 400 ml spirytusu 96%
- 100 ml wody
- ½ cytryny
- 2 łyżki miodu akacjowego
- 100 ml wody
Sposób przygotowania:
Świeżo zebrane kwiaty jaśminu przełożyć plasterkami cytryny, zalać spirytusem oraz wodą. Po 3 tygodniach zlać płyn i połączyć go przygotowanym syropem z przegotowanej wody i miodu. Po 2 tygodniach wszystko przefiltrować i przelać do butelek, odstawić na co najmniej 3 miesiące. Jaśminowa nalewka najlepiej smakuje po minimum roku.
Bardzo ciekawy i interesujący przepis. Na pewno wypróbuję 🙂