Jaśminowa nalewka

Jaśminowa nalewka

Facebook
Twitter
INSTAGRAM
Pinterest
Follow by Email
Poziom trudności    
      Jaśminowa nalewka to aromatyczna, ciekawa nalewka. Dobrze jest się jej napić gdy chcemy dodać sobie energii lub złagodzić dręczący nas stres. Alkoholowe wyciągi z jaśminu hamują także rozwój bakterii Escherichia coli, Staphylococcus aureus, Enterococcus faecalis i Pseudomonas aeruginosa (wywołuje zakażenie przyranne, posocznicę, zapalenie ucha środkowego i zapalenie płuc). Należy pamiętać, żeby kwiaty zbierać z dala od dróg, oraz innych miejsc gdzie może być dużo zanieczyszczeń. Zebrane kwiaty wysypać na jasne płótno lub inny kawałek materiału, żeby żyjące w nich owady mogły z nich wyjść.

Czy wiecie, że pięknie pachnący krzak z ogrodu, który nazywamy jaśminem, jaminem nie jest. Jaśmin i jaśminowiec to bardzo piękne rośliny, które często są ze sobą mylone, chociaż należą do różnych botanicznych rodzin. Tym pachnącym krzakiem z naszego ogrodu jest jaśminowiec. Zaś jaśmin to jest pnącze pochodzące z rodziny oliwkowatych, które zwykle występuje na gorących terenach Afryki czy Azji, w polskich temperaturach nie przetrwałby zimy. W ogrodach jaśminowce często rosną przy ogrodzeniach, gdzie tworzą gęsty żywopłot, ale także przy tarasach czy altanach, gdzie są efektowną i aromatyczną dekoracją. Białe, wonne kwiaty jaśminowca są wykorzystywane jako aromatyczny susz dodawany do herbaty czy w produktach kosmetycznych. Jaśminowce są odporne na spaliny, przez co dobrze rosną także w warunkach miejskich.  

 

Składniki:

 

  • ½ litra kwiatów jaśminu
  • 400 ml spirytusu 96%
  • 100 ml wody
  • ½ cytryny
  • 2 łyżki miodu akacjowego
  • 100 ml wody

 

Sposób przygotowania:

 

Świeżo zebrane kwiaty jaśminu przełożyć plasterkami cytryny, zalać spirytusem oraz wodą. Po 3 tygodniach zlać płyn i połączyć go przygotowanym syropem z przegotowanej wody i miodu. Po 2 tygodniach wszystko przefiltrować i przelać do butelek, odstawić na co najmniej 3 miesiące. Jaśminowa nalewka najlepiej smakuje po minimum roku.

 

Smacznego!

Jeden komentarz do “Jaśminowa nalewka”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *