Zalewajka to pyszna zupa, wiejska, prosta i sycąca. To kolejna zupa z serii: co dom to inny przepis. Sposób przygotowania pozostaje jednak niezmienny. Podstawowym składnikiem diety rolników były ziemniaki i zbiory leśne. Pokrojone ziemniaki zalewa się żurem – stąd nazwa zupy. Pierwsze wzmianki o zalewajce pochodzą z XIX wieku z Łodzi i Radomska. Z czasem powstało kilka odmian zupy. Kilka z nich doczekało się wpisu na listę produktów tradycyjnych. Na Podkarpaciu zalewajka jest raczej wodnista, bez kiełbasy i bez warzyw – to biała zupa z ziemniakami. Produkty regionalne – zalewajka świętokrzyska, radomszczańska oraz łódzka z zasmażką są do siebie pod pewnym względem podobne. Zupę można zabielać śmietaną lub maślanką, może być z suszonymi lub świeżymi grzybami, ze słoniną lub boczkiem z kiełbasą i gotowanym jajkiem lub bez – taka jest zalewajka. Ta pyszna zupa wspaniale smakuje zaraz po ugotowaniu, ale równie dobrze smakuje także na następny dzień.
Porcja dla 5-6 osób
Składniki:
- 4 kapelusze suszonych grzybów
- 2 litry wody
- 1 marchewka
- 1 pietruszka
- 5 ziaren ziela anielskiego
- 10 ziaren pieprzu
- 1 liść laurowy
- 1½ łyżeczki soli
- ½ łyżeczki świeżo zmielonego pieprzu
- 100 g kiełbasy
- 3 średniej wielkości ziemniaki
- 250 ml domowego zakwasu na żurek lub z butelki
- 2 pełne łyżki gęstej śmietany 18% (lub bardziej tłusta)
- 1 garść suszonego majeranku
- 100 g wędzonej słoniny
- 2 ząbki czosnku
- 1 cebula
- 4-5 ugotowanych na twardo jajek
- kilka kromek ulubionego chleba
Sposób przygotowania:
Suszone grzyby namoczyć w szklance wrzątku. Marchewkę i pietruszkę obrać, marchewkę pokroić w plasterki.
Kiełbasę pokroić w półplasterki. Do garnka wlać wodę, zagotować. Dodać pokrojoną kiełbasę, marchewkę, całą pietruszkę oraz przyprawy (ziele angielskie, pieprz, liść laurowy, sól i pieprz).
Grzyby posiekać i razem z wodą z moczenia wrzucić do garnka.
Ziemniaki obrać, pokroić w 1½ cm. kostkę wrzucić do zupy.
Gotować ok. 25 minut. Po tym czasie wlać zakwas, zagotować. Śmietanę wlać do niedużego słoika, dodać 5 łyżek zupy, zakręcić, mocno wstrząsnąć i wlać do garnka. Dodać roztarty z dłoniach majeranek.
Czosnek i cebulę obrać i drobno posiekać. Słoninę pokroić w kostkę, na patelni usmażyć na skwarki (odlać nadmiar tłuszczu).
Dodać cebulę i czosnek, zrumienić dodać do zupy.
Zupę podawać z ugotowanym na twardo jajkiem oraz kromką (lub dwiema) ulubionego pieczywa.