Kluski ziemniaczane z twarogiem i skwarkami

Kluski ziemniaczane z twarogiem i skwarkami

Facebook
Twitter
INSTAGRAM
Pinterest
Follow by Email
Poziom trudności    

      Kluski ziemniaczane z twarogiem i skwarkami znam od dziecka. Moja babcia, która mieszkała w województwie kujawsko – pomorskim, często robiła te pyszne kluski i podawała je na wiele sposobów. Ziemniaczane kluski, jako potrawa regionalna były na Kujawach od zawsze. Czasem babcia podawała je z zupami – białym barszczem, kartoflanką, zarzucajką, pomidorową, rosołem z kaczki czy czarniną – zupą z kaczą krwią (jest to dość kwaśna zupa o specyficznym smaku). Smak klusek z twarogiem i skwarkami wspominam najlepiej ze wszystkich babcinych dań. 

   Cieszę się, że udało mi się odtworzyć ten cudowny babciny przepis. Ziemniaczane kluski z pysznym, wilgotnym twarogiem, okraszone podsmażoną słoninką pół na pół z wędzonym boczkiem smakują bosko. Czasem robię to przepysze danie, okraszając je jedynie skwarkami  z wędzonej słoniny i to wystarcza – kluski w towarzystwie twarogu i wędzonki są także wyjątkowe.

 

Porcja na 4-5 osób

 

Składniki:

 

  • 1,5 kg ziemniaków
  • ok. 300 g mąki pszennej (tyle, żeby ciasto było naprawdę zwarte i gęste)
  • 2 łyżeczki (pełne) soli
  • świeżo zmielony pieprz
  • 250 g półtłustego twarogu
  • 100 g słoniny (może być wędzona)
  • 100 g wędzonego boczku

 

Sposób przygotowania:

 

Słoninę i boczek pokroić w kostkę, odstawić.

 

 

Ziemniaki obrać.

 

 

Żeby kluski dobrze wyszły, ziemniaki muszą być bardzo drobno starte. W tym celu ziemniaki trzeba zetrzeć ręcznie na tarce do ziemniaków lub zmiksować w malakserze.

 

 

W dużym garnku zagotować wodę, posolić. Ziemniaczaną papkę przełożyć na drobne sitko i zostawić na 3 minuty, żeby odcedzić nadmiar soków.

 

 

Zwróćcie uwagę, że pod odcedzonym płynem zbierze się skrobia. Płyn wylać do zlewu, a do miski z pozostawioną skrobią przełożyć ziemniaki z sitka, dodać mąkę, posolić i popieprzyć, dobrze wymieszać.

 

 

Na patelni podsmażyć słoninę i boczek. Przygotowane ciasto przekładać małymi porcjami na małą deskę i zdejmować mokrą łyżką nieduże porcje prosto do gotującej się wody. 

 

 

Kluski gotować 3 minuty na średnim ogniu, uważając, żeby woda nie wykipiała.

 

 

Wyjąć łyżką cedzakową na talerz. Kluski ziemniaczane podawać z twarogiem i skwarkami, przyprawić świeżo zmielonym pieprzem.

 

Smacznego!

 

13 komentarzy do “Kluski ziemniaczane z twarogiem i skwarkami”

  1. Robiłam, wychodzą REWELACYJNE!!!! Długo szukałam przepisu a ten jest idealny! Smak mojego dzieciństwa. Polecam!!!

  2. Myślałam, że kulinarne wariacje na temat ziemniaka: kartacze, babka ziemniaczana, chrupiące placuszki (również z tartą marchewką, lub, jak ostatnio próbowałam zrobić, z cukinią), kluski to domena Suwalszczyzny 🙂 a tu się okazuje, że zacny pan ziemniak to obieżyświat i tramp niesłychany. Rozpanoszył się rownież na Kujawach – na szczęście 🙂

  3. Właśnie tego przepisu szukałam.
    Tak jak ty wakacje spędzałam w dolinie Drwęcy u babci i kluchy z twarogiem to także mój smak dzieciństwa:) dzieki za przepis biorę się za gotowanie:)

    1. Dzień dobry, podana waga jest przed obraniem. Trzeba pamiętać, żeby ziemniaki były bardzo rozdrobnione – to sukces dobrych klusek.
      Pozdrawiam 🙂

    1. Kingo, oczywiście najlepsze będą ziemniaki sypkie, mączyste – typ C lub BC, w ostateczności typ B ogólno-użytkowy. Robiąc te kluski możemy wykorzystać także ziemniaki mniej mączyste, ale wtedy należy do ciasta dosypać mąki ziemniaczanej. Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *