Karmelizowana cebula

Karmelizowana cebula

Facebook
Twitter
INSTAGRAM
Pinterest
Follow by Email
Poziom trudności    
      Karmelizowana cebula to wspaniały, słodko-kwaśny dodatek do wielu dań. Świetnie pasuje do pieczonych mięs, steków, serów, do ziemniaków, piersi kaczych sous-vide, smażonej/pieczonej kiełbasy i kanapek. Można zastąpić ocet balsamiczny, czerwonym octem winnym – cebula jest wtedy jaśniejsza i ma słabszy smak.

  Na rynku znajdziemy cztery rodzaje cebuli – żółtą, białą, czerwoną i cukrową. Najtańsza i najpopularniejsza jest cebula żółta. Cebula biała nazywana jest także czosnkową, w jej smaku i aromacie wyczuwalna jest czosnkowa nuta. Czerwona cebula jest bardzo popularna w kuchni Ameryki Południowej oraz śródziemnomorskiej. Cebula cukrowa najczęściej stosowana jest do bezpośredniego spożycia, na sałatki i surówki.

  W każdej świeżej cebuli znajduje się ok. 89 % wody, 9 % węglowodanów i 1,7 % błonnika. Jest niskokaloryczna, zawiera witaminę C, B6, Beta-karoten (prowitamina witaminy A), kwas foliowy (folacyna, witamina B9) oraz potas, wapń, żelazo, chrom, kwercetynę (o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwnowotworowych) a także błonnik pokarmowy i związki siarki (o działaniu bakteriobójczym, przeciwcukrzycowym i przeciwnowotworowym).

 

Porcja dla 4-5 osób

 

Składniki:

 

  • 2 średnie cebule
  • 2 łyżki oliwy z oliwek
  • 3 płaskie łyżeczki brązowego cukru
  • 2 łyżki octu balsamicznego

 

Sposób przygotowania:

 

Cebulę obrać i pokroić w cienkie plasterki. Na średniej wielkości patelni rozgrzać oliwę z oliwek. Dodać cebulę, smażyć na średnim ogniu, aż cebula się zarumieni.

 

 

Cebulę posypać brązowym cukrem i smażyć, aż cukier się rozpuści.

 

 

Dodać ocet balsamiczny, zmniejszyć temperaturę grzania, mieszać ocet równomiernie, aż wmiesza się w cebulę.

 

 

Podawać bezpośrednio po przygotowaniu (gdy cebula za bardzo ostygnie – twardnieje). Ja podałam karmelizowaną cebulę ze stekiem na ziemniaczanym purée ze szczypiorkiem.

 

Smacznego!

 

A tak wygląda karmelizowana cebula z czewonym octem winnym podana na steku.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *