Pierogi z truskawkami to sezonowe delicje. Uwielbiam pierogi każdego rodzaju, te z owocami, z kapustą z grzybami, ruskie ukraińskie, z serem, szpinakiem, czy mięsem – oprócz tych z płuckami (dudkami). W Polsce rodzajów pierogów jest bardzo dużo. Różne pierogi występują też w innych krajach. Na Litwie są kołduny, w Rosji – pielmieni, na Ukrainie – wareniki, w Chinach – wonton, dim sum, jiaozi, w Japonii – gyoza, w Korei – mandu, gunmandu, w Tybecie, Nepalu i Indiach są pierożki momo, we Włoszech – ravioli i tortellini, w Meksyku, Argentynie i Chile – empanadas. Pierogi różnią się od siebie farszem i rodzajem ciasta, jedne są gotowane, inne pieczone czy smażone. Tyle pamiętam. Pewnie pierogowych krajów jest o wiele więcej i wszędzie pierogi są rewelacyjne. U mnie dziś królują pierogi z truskawkami, bo właśnie trwa truskawkowy sezon.
Porcja dla 5-6 osób
Składniki:
- 600 g mąki pszennej
- 200 ml przegotowanej gorącej wody
- 100 ml zimnej wody
- 1 kg truskawek
- cukier
- 400 g jogurtu greckiego
Sposób przygotowania:
Mąkę przesiać do miski, zalać wrzątkiem i zaraz zimną wodą, zamieszać łyżką (tak, żeby mąka wchłonęła wodę), przykryć pokrywką lub folią spożywczą i odstawić na 20 minut.
Po tym czasie ciasto wyrobić, znów przykryć i odstawić na kolejne 20 minut. Na koniec ciasto na pierogi jeszcze raz dobrze wyrobić. Wałkować cienkie placki, podsypując delikatnie mąką (gdy damy za dużo mąki ciasto będzie twarde).
Wykrawać krążki przy pomocy szklanki lub foremki do pierogów (ja takiej używam), na nich układać truskawki (jeśli truskawki są duże, można je pokroić) z odrobiną cukru i sklejać pierogi.
W dużym garnku zagotować ok. 2 litry wody z 1 łyżeczką soli.
Gotować porcjami na wolnym ogniu ok. 3 minuty od wypłynięcia. Delikatnie przemieszać tak, żeby nie uszkodzić pierogów i wyjąć łyżką cedzakową. Podawać z jogurtem greckim, śmietaną lub jak kto woli.
Smacznego!
haha zrobiłam ale takie ładne ti nie wyszły-ale smaczne ,dzięki
Następnym razem na pewno wyjdą przepiękne 🙂