Rajska nalewka jabłkowa

Rajska nalewka jabłkowa

Facebook
Twitter
INSTAGRAM
Pinterest
Follow by Email
Poziom trudności    
      Rajska nalewka jabłkowa z rajskich jabłuszek nie jest często przygotowaną nalewką. Dlaczego? Dlatego, że nie łatwo jest zdobyć takie jabłka. Ja swoje rajskie jabłka zebrałam podczas pobytu w ośrodku nad jeziorem Jeziorak. To właściciel tego ośrodka opowiedział mi o nalewce z rajskich jabłek i zachęcił bym zebrała jabłka na moją własną nalewkę. Rajska jabłoń (Malus pumila Mill.) jest gatunkiem drzewa z rodziny różowatych, to jabłoń ozdobna sadzona w ogrodach, na skwerach i w parkach. Pięknie kwitnie na wiosnę, a jesienią wydaje dużo ozdobnych owoców barwy nie tylko czerwonej, ale też żółte, pomarańczowe i purpurowe. Te drobne owocki jabłuszka w są raczej cierpkie, kwaśne i mało soczyste, ale zawierają wiele cennych dla ludzi składników. Zawierają dużo witaminy C i A, garbników, soli mineralnych, błonnika oraz związków fitochemicznych i flawonoidów, które zwalczają choroby serca i nowotwory. Mają właściwości przeciwzapalne, przeciwwrzodowe i antywirusowe.
Na stronie znajdziecie więcej przepisów na domowe nalewki.

 

 

Polecam rajską nalewkę jabłkową ze względu na smak, kolor i zapach.

 

Porcja na ok. 1,3 litra nalewki

 

Składniki:

 

  • 1,2 kg rajskich jabłuszek
  • 1 l spirytusu nalewkowego 60%
  • 400 g cukru

 

Sposób przygotowania:

 

Jabłka umyć, pokroić na ćwiartki i wyciąć z nich gniazda nasienne. Wszystkie przełożyć do dużego słoja. Zalać jabłka spirytusem.

 

 

Słój zakręcić i odstawić w ciemne miejsce na 7-8 tygodni. Po tym czasie zlać nalew, a jabłka zasypać cukrem.

 

 

Słój znów schować w ciemne miejsce na 4 tygodnie. Zlać powstały sok, zmieszać z wcześniej zlanym nalewem, przelać do butelek i odstawić na kolejne 3 tygodnie. Po tym czasie rajska nalewka jabłkowa będzie gotowa do spożycia.

 

Smacznego!

6 komentarzy do “Rajska nalewka jabłkowa”

  1. Bardzo lubię nalewkę jabłkową, niestety jak dotąd nie miałem okazji zrobić z rajskiej odmiany. Ciekaw jestem czy różnica w smaku jest wyczuwalna i czy dużo tracę : ) Kolor niczego sobie, dodałbym może jeszcze laskę wanilii dla wzmocnienia aromatu. Mam nadzieję, że w tym sezonie uda mi się je dostać i wypróbować. Niektórzy do nalewek jabłkowych nie usuwają gniazd nasiennych z owoców, bo pestki dodają specyficznego posmaku. Sam robię tak jak Ty – kroję jabłka na kawałki i dokładnie pozbywam się pestek, bo wolę uniknąć niepotrzebnej goryczki. Pozdrawiam!

    1. Nalewkarz,
      Zastanawiałam się – dać wanilię, czy nie. Trochę bałam się, że wanilia zdominuje smaku nalewki. Może do jednej butelki wsadzę teraz kawałek laski i zobaczę co z tego wyjdzie. Co do różnicy między nalewką jabłkową, a jabłkową rajską, to trudno mi się wypowiedzieć, bo dawno nie robiłam tej pierwszej. Smak rajskiej nalewki jabłkowej jest zdecydowany, lekko kwaskowy, delikatnie cierpki, z przyjemną nutką goryczki.
      Pozdrawiam serdecznie?

  2. Witam,
    W przepisie jest tylko spirytus, cukier i jabłuszka więc jakie będzie stężenie alkoholu w tej nalewce? Waga 1,2 kg jabłuszek to waga wyjściowa czy waga po wycięciu gniazd nasiennych? Pozdrawiam

    1. To dość mocna nalewka. Fakt, moja wina bo nie napisałam, że do przygotowania tej nalewki użyłam spirytusu nalewkowego 60%. Już naprawiam swój błąd. Dzięki za zwrócenie uwagi.
      Pozdrawiam,
      Jagodzianka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *