Domowe lody jeżynowe

Domowe lody jeżynowe

Facebook
Twitter
INSTAGRAM
Pinterest
Follow by Email
Poziom trudności    
      Domowe lody dla każego – oczywiście! Bo kto nie lubi lodów? Pewnie istnieją takie jednostki na tym świecie, ale ja takich nie znam. Ja lody bardzo lubię, cała moja rodzina i przyjaciele też.

Pionierami lodów byli oczywiście Włosi, którzy w XVI wieku polewali sokiem owocowym kawałki kruszonego lodu. Takie lody wodne i owocowe sorbety miały zastosowanie medyczne i były przepisywane przez postępowych medyków na gorączki i malarie. I chociaż to Włosi odkryli mieszaninę oziębiającą, to francuski dwór Ludwika XIV wyniósł lody na salony i uczynił z nich wybitny smakołyk pożądany w upalne letnie dni. W 1676 roku lody były głównym towarem handlowym cechu francuskich limonadników, których liczba w samym Paryżu wynosiła 250 osób.

Pierwsza wzmianka o lodach pojawiła się w „Kucharzu doskonałym” – książce napisanej pod koniec XVIII wieku przez Wojciecha Wielądkę, a w zasadzie przetłumaczonej z kilku francuskich tekstów kulinarnych. Autor opisuje tam torty podawane z lodami z dostępnych sezonowych owoców – porzeczkowymi, malinowymi, jabłkowymi, pigwowymi i wiśniowymi.

Najlepsze lody jadłam w Rzymie i we Florencji i uważam, że Włosi mają smykałkę do kręcenia najlepszych lodów na świecie.

Do przygotowania domowych lodów najlepsza będzie specjalna maszynka do lodów, której podstawę (miskę) trzeba odpowiednio przygotować (12 godzin przed rozpoczęciem mieszania lodów trzeba ją wstawić do zamrażalnika). Można też przygotować lody w metalowej blaszce wstawionej do zamrażalnika, ale co jakiś czas trzeb mieszankę lodów mieszać łyżką, aż o stężenia – zamrożenia lodów.

Jeżyny dojrzewają na działce w dużych ilościach – tygodniowo zbieram ich do 2 kg. 

 

 

Przygotowanie tego typu lodów nie jest pracochłonne, ani specjalnie czasochłonne.

 

Porcja na ok. 10 kulek lodów

 

Składniki:

 

 • 250 ml śmietany 30%
 • 50 g cukru pudru
 • 300 ml soku z jeżyn*
 • 2 łyżeczki soku z cytryny

 

*sok z jeżyn pozyskuję przez przeciśnięcie jeżyn w wolnoobrotowej wyciskarce

 

Sposób przygotowania:

 

12 godzin przed rozpoczęciem mieszania lodów, metalową miskę od maszynki do lodów wstawić do zamrażalnika. Śmietanę i sok z jeżyn schłodzić w lodówce przez 3-4 godziny. Śmietanę ubić razem z cukrem pudrem na sztywno.

 

 

Dodać sok z jeżyn i sok z cytryny.

 

 

Wszystko zamieszać.

 

 

Podstawę od maszynki do lodów wyjąć z zamrażalnika.

 

 

Do zimnej miski przelać mieszankę śmietany i soku. Zapiąć pokrywę z mieszadłem, włączyć i mieszać, aż lody zgęstnieją i będą gotowe do jedzenia.

 

 

Domowe lody można udekorować świeżymi jeżynami, w wersji dla dorosłych polać je nalewką z jeżyn.

 

Smacznego!

 

Jeden komentarz do “Domowe lody jeżynowe”

 1. Akurat rosną u mnie jerzyny przy domu 🙂 Bardzo ciekawy przepis, bo akurat nigdy nie robiłam domowych lodów 🙂
  W końcu trzeba jakoś urozmaicić kuchnię i spróbować
  Czekam na kolejne wpisy
  Pozdrawiam 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *