Zakwas z buraków

Zakwas z buraków

Facebook
Twitter
INSTAGRAM
Pinterest
Follow by Email
Poziom trudności    

      Zakwas z buraków to obowiązkowy dodatek do wigilijnego barszczu. Jak każda kiszonka zakwas to nasz superfood. Można go dodawać do barszczu, ale warto też pić surowy zakwas – dla zdrowia. Zakwas z buraków jest bogatym źródłem błonnika, fosforu, magnezu, żelaza, a także witamin, w tym C, B1, B2, B6, K, A i E. Zaleca się jego spożywanie przez osoby cierpiące na zapalenie jelit, zespół jelita drażliwego, czy owrzodzenia układu pokarmowego. Dzięki dużej zawartości błonnika w burakach zwalcza tez zaparcia, poprawia metabolizm i reguluje pracę przewodu pokarmowego. Zakwas dobry jest na odchudzanie bo przyspiesza przemianę materii. Wszystkie kiszonki, także zakwas z buraków są świetne na kaca, najlepiej wypić szklaneczkę zarówno przed imprezą, jak i następnego dnia (wtedy jest szczególnie skuteczny).

   Wcześniej przygotowywałam zakwas w otwartym naczyniu, przykrytym jedynie płócienną ściereczką, teraz kisi się w zakręcanym słoiku, bez dopływu tlenu. Nauka potwierdza, że kiszonki lepiej przygotowywać w warunkach beztlenowych – nie psują się. Do zrobienia zakwasu użyłam najlepszych buraków jakie miałam, a miałam buraki z własnej uprawy, z własnego ogrodu. W tym roku buraki urosły wybitnie i 1½ kg to u mnie tylko 3 buraki. W niektórych przepisach na zakwas można przeczytać, żeby zalewać buraki gorącą wodą, ale nie róbcie tego, bo zepsujecie kolor – zakwas zrobi się brązowy, chociaż smak na pewno będzie dobry.

 

 

Porcja na słój o wielkości 4250 ml 

 

Składniki:

 

  • 1½ kg buraków
  • 1 główka czosnku
  • 4 liście laurowe
  • 8 ziaren ziela angielskiego
  • 1 łyżeczka ziaren czarnego pieprzu
  • 1 łyżeczka nasion kopru włoskiego
  • 2½ litra przegotowanej letniej wody
  • 50 g soli
  • 4 łyżki odstanego (klarownego) zakwasu na żurek lub soku z ogórków (to przyspieszy fermentację)

 

Sposób przygotowania:

 

Buraki umyć, nie obierać. Pokroić w jak najcieńsze plasterki nożem lub np. na mandolinie lub małej szatkownicy, przełożyć do słoja (o poj. 4250 ml).

 

 

Główkę czosnku przekroić na pół (w poprzek), dodać do buraków razem z laurowymi liśćmi, zielem angielskim, pieprzem i koprem włoskim.

 

 

Letnią, przegotowaną wodę wymieszać z solą, wlać do słoja, dodać zakwas żurkowy lub sok z kiszonych ogórków, przykryć pokrywką, lekko zakręcić.

 

 

Słój odstawić w ciemne, ciepłe miejsce na ok. 7 dni (jeśli nie dodaliście przyspieszacza to zakwas powinien się kisić co najmniej 14 dni), nie ruszać, nie zaglądać.  Gotowy zakwas z buraków przecedzić i przelać do butelek, przechowywać w lodówce.

 

Smacznego!

3 komentarze do “Zakwas z buraków”

  1. Pytanie odnośnie zakwasu z buraków. W przepisie podano 2i 1/2 przegotowanej letniej wody.
    Jak to odczytać?, 2i pół litra czy 2i pół szklanki ?
    Pomyślałam o litrach ale …lepuej dopytać u źródła 😃
    Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *