Pieczony kalafior jest doskonałą przekąską – pełną smaku, zdrową. Często podaję kalafiora zamiast ziemniaków np. z kotletem schabowym.
Kalafior to ciekawe i zdrowe warzywo. Duża zawartość błonnika w kalafiorze sprzyja lepszej pracy jelit. Po te smaczne warzywo kapustne powinny sięgać osoby zmagające się z wrzodami przewodu pokarmowego. Charakterystyczny zapach kalafior zawdzięcza substancji o nazwie glukorafanina, z jej rozkładu powstaje sulforafan (należący do izotiocyjanów) posiadający właściwości bakteriostatyczne i niszczący Helicobacter pylori – bakterie, które mogą się przyczynić do rozwoju wrzodów. Poza tym izotiocyjany mogą chronić ludzki organizm przed innymi schorzeniami układu pokarmowego, takimi jak zapalenie błony śluzowej żołądka, zapaleniem przełyku i nawet rakiem żołądka. Kalafior ma niski indeks glikemiczny (od 15 do 30 w zależności od obróbki termicznej) i może być śmiało wybierany przez osoby z zaburzeniami gospodarki węglowodanowej.
Porcja dla 3-4 osób
Składniki:
- 1 średni kalafior
- 1 łyżeczka soli
- ½ łyżeczki świeżo mielonego pieprzu
- 1 łyżeczka słodkiej wędzonej papryki
- 1 łyżeczka kminu rzymskiego
- 4-5 łyżek oliwy
Sposób przygotowania:
Piekarnik rozgrzać do temperatury 200°C. Kalafiora podzielić na mniejsze różyczki, przełożyć do żaroodpornego naczynia.
Wszystkie kawałki przyprawić solą, świeżo zmielonym pieprzem, słodką, wędzoną papryką i kminem rzymskim.
Wszystko skropić oliwą i wymieszać (najlepiej dłońmi), pokrywając przyprawami z oliwą każdy kawałek kalafiora.
Naczynie przykryć folią aluminiową, wstawić do nagrzanego piekarnika. Po 20 minutach pieczenia zdjąć folię aluminiową i piec jeszcze przez kolejne 20 -25 minut.
Gorący, pieczony kalafior najlepiej smakuje z sosem farmerskim.