Risotto z rydzami to wyjątkowe danie, bo rydze to wyjątkowo dobre grzyby. Mleczaj rydz – bo tak brzmi pełna nazwa – składa się głównie z wody, ale zawiera także pewne składniki odżywcze tj. białka, węglowodany i tłuszcze. Wszystkie składniki odżywcze skumulowane są w kapeluszu rydza. Najwięcej znajdziemy tu prowitaminy A (beta-karotenu), to dzięki niej grzyb ten ma wyjątkowy, pomarańczowy kolor. Są tu jeszcze witaminy B1, B2, C, D, PP i E oraz minerały żelazo, cynk, potas, jod, siarka, wapń, miedź, mangan i fluor. Rydze to wyśmienite grzyby, można je przygotowywać na różne sposoby. Można smażyć na maśle, podawać ze smażonymi śledziami lub pieczonym pstrągiem. Rydze świetnie smakują także z drobiową wątróbką.
Porcja dla 4 osób
Składniki:
- 1 łyżka oliwy z oliwek
- 1 cebula
- 2 ząbki czosnku
- 1 nieduża cukinia
- 8 dużych rydzów
- 250 g ryżu arborio lub innego ryżu do risotto
- 200 ml białego wytrawnego wina
- 800 ml drobiowego lub warzywnego bulionu
- 3 łyżki tartego parmezanu
- 1 pełna łyżka masła
- sól i pieprz do smaku
- 1 łyżka tartego parmezanu
- 2 łyżki posiekanej natki pietruszki
Sposób przygotowania:
Cebule i czosnek obrać i posiekać. W sporym garnku rozgrzać oliwę, na tym podsmażyć cebulę i czosnek. Cukinię (ze skórą) umyć, pokroić na drobne kawałki, przełożyć do cebuli, chwilę przesmażyć.
Rydze oczyścić i pokroić na mniejsze kawałki i dodać do garnka, smażyć ok. 3 minuty.
Dodać ryż, smażyć aż będzie szklisty.
Dolać wino, zamieszać.
Gdy ryż wchłonie wino dodawać łyżką wazową bulion (po każdej wlanej łyżce zamieszać i poczekać aż płyn się wchłonie, wtedy wlać kolejną porcję bulionu). Po wlaniu ostatniej łyżki, od razu dodać starty parmezan i łyżkę masła.
Zdjąć garnek z ognia. Dodać sól, pieprz do smaku. Gorące risotto z rydzami przełożyć na talerze, przybrać tartym parmezanem i posiekaną natką pietruszki.