Fasolka szparagowa z cebulą i za’atarową posypką to miła odmiana dla znanej wszystkim i lubianej fasolki z bułką tartą. Mnie zachwycił połączony smak karmelizowanej cebulki i delikatnej za’atarowej posypki, co wzmocniło smak fasolki. Za’atar (zatar, zahtar) to arabska mieszanka przypraw. Może zawierać prażone ziarna sezamu, mielony sumak oraz oregano, tymianek, cząber, majeranek, sól, oliwę.
Za’atar najpopularniejszy jest w Maroku, Egipcie, Syrii, Iranie, Turcji, Libanie, Palestynie, Izraelu, Armenii. Mój palestyński za’atar zawiera suszone oregano, prażone ziarna sezamu, sumak, sól oraz oliwę, ale skład mieszanki może się wyraźnie różnić składem, smakiem, kolorem. W krajach Bliskiego Wschodu oraz w Północnej Afryki najczęściej jada się pitę (pszenny, płaski chlebek) maczany w oliwie oraz w mieszance za’atar. Za’atarem przyprawia się serek labneh –serek z jogurtu greckiego a także hummus (pastę przygotowaną z ciecierzycy). Przyprawę dodaje się do mięs, kasz, warzyw, napojów.
Porcja dla 2-3 osób
Składniki:
- 500 g zielonej fasolki szparagowej
- 2 łyżki oliwy
- 1 średnia cebula
- 2 łyżki oliwy
- 2 łyżki bułki tartej lub panko
- ½ łyżeczki za’ataru (arabskiej mieszanki przypraw na bazie oregano i prażonego sezamu)
- sól i pieprz do smaku
Sposób przygotowania:
Z fasolki odciąć końcówki, wrzucić do wrzącej, posolonej wody i gotować przez 10 minut.
Cebulę obrać, pokroić w cienkie piórka.
Na patelni rozgrzać oliwę, usmażyć cebulę na rumiano (skarmelizuje się).
Fasolkę odcedzić, przełożyć na talerz. Na fasolce rozrzucić cebulę. Na patelni dolać kolejną porcję oliwy, rozgrzać, wsypać panko lub bułkę tartą, dodać za’atar, doprawić solą i pieprzem do smaku. Smażyć (często mieszając) przez 2 minuty, aż bułka się lekko zrumieni. Przełożyć na fasolkę.
Fasolka szparagowa z cebulą i za’atarową posypką najlepiej smakuje na gorąco.
Wygląda bardzo smacznie, Ciekawa posypka 😉
Fasolka z za’atarową posypką smakuje pysznie 🙂